Devlet Nedir - Devletin Tanımı - Devletin Fonksiyonları - Devletin İşlevleri

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) Bölümünden Devlet Nedir - Devletin Tanımı - Devletin Fonksiyonları - Devletin İşlevleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Devlet Nedir - Devletin Tanımı - Devletin Fonksiyonları - Devletin İşlevleri

  Reklam  Devlet Nedir - Devletin Tanımı - Devletin Fonksiyonları - Devletin İşlevleri

  Forum Alev
  Kamu Yönetiminin Niteliği - Devlet Nedir - Devletin Tanımı - Devletin Fonksiyonları - Devletin İşlevleri

  Devlet, İnsanlar arasındaki ilişkileri düzenleyen ve bu ilişkilerin normlara uygun olarak yürümesini sağlayan; anlaşmazlıkları çözümleyen; kamusal mal ve hizmetleri üreten en üst egemen meşru güçtür. İbn-i Haldun’a göre, devletin “yasakçı” ve “hâkim” olmak üzere iki temel özelliği vardır. Yasakçı özelliği, toplumu çekişme, kargaşa ve tecavüzden korumaktır. Hâkim özelliği ise, toplumun içinde adaleti sağlamaktır.

  Max Weber’e göre devlet, belirli bir toprak parçası (ülke) üzerinde yasal olarak fiziki güç kullanma tekelini elinde tutan insan topluluğudur. Devlet, güç kullanma “hakkı”nın tek kaynağı kabul edilmektedir. Fiziki şiddet kullanma hakkı başka kurumlara ya da bireylere yalnızca devletin izin verdiği ölçüde tanınmaktadır. Devlet, görevlerini hukukla ve bunu yerine getirtme aracı olan fiziki güçle yürütmektedir.

  Devletin modern çağdaki görevi daha çok pozitiftir, yani olumludur. Devletin bu yeni görevi, toplumun ortak ihtiyacı olan mal ve hizmetleri üretmektir.

  Devletin fonksiyonları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Klasik: Güvenlik, adalet, sağlık, eğitim, vergi toplama ve dış ilişkiler gibi bir devletin varlığı için zorunlu olan işlevler.

  • Kaynakları harekete geçirici: Tarım, sanayi ve ulaştırma gibi belirli bazı sektörlere yardım etmesi, destek olmasıdır.

  • Sosyal: Toplumdaki bazı gruplara (yaşlılar, öğrenciler, çocuklar, yoksullar vb.) doğrudan yaptığı sosyal yardımlardır.

  Batı toplumlarında devletin işlevleri, klasik fonksiyonlardan, kaynakları harekete geçirici fonksiyonlara ve oradan da sosyal fonksiyonlara doğru bir gelişme göstermiştir.


  ..
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Devlet Nedir - Devletin Tanımı - Devletin Fonksiyonları - Devletin İşlevleri

  Reklam  düz mantık bakalım kavramlarla uğraşmayalım devlet milletin düzenini sağlayan aldığı vergileri tüm halkın kullanımı için eşit dağıtan halkın refahından sorumlu olan hükümetler tarafından yönetilen yapılardır+ Yorum Gönder
devletin tanımı,  max weber devlet tanımı,  weber devlet tanımı,  Devlet nedir,  webere göre devlet
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi