Çekirdek Çitlemek Dişlere Zararlı

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Çekirdek Çitlemek Dişlere Zararlı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Çekirdek Çitlemek Dişlere Zararlı

  Reklam  Çekirdek Çitlemek Dişlere Zararlı

  Forum Alev

  Çekirdek çitlemek dişlere zaralı!

  Ay çekirdeği çitlemek dişlerde kalıcı hasara yol açıyor. Özellikle üst ön kesici dişlerde tek taraflı görülen küçük yarıklar çekirdek çitlemek gibi kronik travmalar sonucu oluşur. Kronik travma derken sürekli tekrarlanan alışkanlık sonucu dişe gelen darbeyi kastediyoruz.

  Dolgu ya da başka bir tedavi şekliyle giderilemeyen bu defektler kötü bir görüntüye neden olurlar. İlerleyen vakalarda diş hassasiyetine, dişlerde madde kaybına, yüzeyel çatlaklara da neden olabilirler. Genellikle tek taraflı, tırtıklı bir girinti şeklinde olduğu için hastanın alışkanlıklarının da öğrenilmesi ile teşhis edilebilir. Özellikle ön dişlere dolgu ya da l-----t kaplama yaptığımız zaman hastalara verdiğimiz bir öğüt vardır: “Bu dişlerle çekirdek çitlemeyin.” Aslında bu öğüt tüm doğal dişler için de geçerlidir.
  "Bir zevkimiz var o da çekirdek çitlemek" diyenlere söylenecek diğer bir şey ise çekirdek çitlemek hem dişlere hem de oluşturduğu korkunç “çıt çıt çıt“ sesleri ile etraftaki diğer kişilerin sinirlerine ve tabi atılan kabukları ile çevreye oldukça zararlı.
  Ayıklanmış ay çekirdekleri ile ya da ay çekirdeğini bir şekilde elimizle açarak yersek dişlerimizi koruma şansımız olur. 2. 2
  sagocu_kız
  Bayan Üye

  --->: Çekirdek Çitlemek Dişlere Zararlı

  Reklam  Bu yazıyı annemlere okutmam lazım :p
  Onlar çekirdek çıtlattıkça sinir oluyorum :mad:
  Teşekkürler+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi