Diş eti hastalıklarına dikkat

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Diş eti hastalıklarına dikkat ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gönülce
  Özel Üye
  Reklam

  Diş eti hastalıklarına dikkat

  Reklam  Diş eti hastalıklarına dikkat

  Forum Alev

  Diş etlerinizde enfeksiyon var mı ?
  Bilim adamları, periodontal hastalıkla solunum yolu enfeksiyonları arasında ilişkiyi bulmuşlardır. Periodontal hastalığınız varsa, diş etlerinizdeki enfeksiyondan gelen zararlı bakterileri her gün içinize, akciğerlerinize çekiyor olabilirsiniz. Bugün eldeki veriler göstermektedir ki akciğerlerinizdeki bakteriler zatürree, bronşit, solunum yolu enfeksiyonların, amfizem ve kronik obstrüktif pulmoner hastalık gibi solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir.

  Periodontal hastalığa ne sebep olur?
  Diş eti hastalıklarının ana nedeni plakların birikmesidir. Plak, yapışkan olup , yemek artıkları üzerinde bakteri topluluklarının birikintisidir ve dişlerinizi etkin fırçalamadığınız sürece dişleriniz üzerinde sürekli oluşur. Eğer plaklar her gün temizlenmezlerse birikip mineralize olarak tartar ya da diğer adıyla diş taşını oluşturur.
  Eğer tartar temizlenmezse, kök yüzeylerine doğru ilerler. Diş eti hastalığına neden olan bakteriler tartarda ürer ve burada toksin üretirler. Bu toksinler, vücudunuzun bunlara tepkileri ile de birleştirerek dişlerinizin etrafındaki kemikleri yok ederler. Tartarları evde temizleyemezsiniz ama mutlaka diş hekiminize temizlettirin. Bir diş fırçası ya da diş ipi ile temizlenemez.

  Sağlığınızı korumak için periodontal hastalığın tedavisi ;
  Dişeti hastalığınız olduğu tesbit edildiğinde, uygun bir tedavi planı önerilir ve diş hekiminizle birlikte uygun bir oral hijyen rutini oluştururursunuz. Dişeti hastalığının hemen tedavi edilmesi bakteri kaynağını temizler, diş etlerinizin iyileşmesini sağlar ve gelişmekte olan kemik kaybını durdurur. Tedavi genel sağlığınızı da iyileştirir ve solunum yolu enfeksiyonu riskini azaltır; böylece daha kolay nefes alıp verirsiniz!
 2. 2
  sagocu_kız
  Bayan Üye

  --->: Diş eti hastalıklarına dikkat

  Reklam  Yararlı bir paylaşım...
  Emeğinize sağlık+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi