Dişi Çürüten Dokuz Hata

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Dişi Çürüten Dokuz Hata ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  Dişi Çürüten Dokuz Hata

  Reklam  Dişi Çürüten Dokuz Hata

  Forum Alev
  Ağız kokusu ve diş çürükleri günlük hayatı zorlaştıran en kritik afiyet problemleri arasında.

  Diş Hekimi Mehmet Kazandı, kişilerin farkında olmadan yaptıkları hatalardan kurtularak daha sağlıklı dişlere sahip olabileceklerini söylüyor ve bu hataları şöyle sıralıyor:

  1. devamlı kahve molası: Gün boyu kahve, çay içme ve atıştırma alışkanlığı, ağızda asit salgılayan bakterileri aktive ederek bu bakterilerin diş yüzeyinde yaşamasına ve dişleri çürütmesine niçin olur. Çay ve kahve şekersiz tüketilmeli veya bu içeceklerin yerine süt ve süt ürünleri tercih edilmeli, yanında atıştırılan yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

  2. Sigara kullanımı: Sigara içmek ağız kuruluğundan, ağız kokusuna, dişlerin sararmasına üstelik ağız kanserine kadar birçok hastalığa sebep mümkün.

  3. Diş ipinin önemi: yalnızca diş fırçalamak ağız temizliğinde tek başına kafi değildir. Diş fırçasının ulaşamadığı diş araları diş ipi kullanılarak temizlenebilir.

  4. Diş fırçalama: Ağız sağlığının en kritik bakımı dişleri fırçalamaktır. Dişler bütün yaşta, günde en az 2 defa fırçalanmalıdır. Diş fırçası 3 aylık periyotlarla yenilenmeli, dişler fırçalanırken fırça kuru olmalıdır.

  5. Yemek dışında tüketilen tatlı: Tatlıların yemek öğünleri içerisinde tüketilmesi diş sağlığı için önemlidir.

  6. Su ihtiyacı: Yemek yedikten sonraları diş için yapılacak en iyi şey su ya da süt içmektir. Yemek sonrası içilen 1 bardak su, yemek parçalarını ağızdan uzaklaştırır ve ağızdaki asidik ortamı nötrler. buna ilave olarak süt içmek dişte kalsiyum oluşumunu artırır.

  7. Çiğnenemeyen tatlılar: Sakız, yapışkanlı tatlılar ve kuruyemişten olabilir olduğunca ırak durulmalı. Yenildiği takdirde ise dişlerden arınıdırma işlemi titizlikle yapılmalıdır.

  8. Meyve ve sebzelerden kaçmayın: Meyve ve sebzelerin içerdiği vitaminler dişetleri için epey önemlidir. buna ilave olarak elma gibi sert meyve ve sebzelerin ısırılarak tüketilmesi, ön dişlerde mekanik temizliği sağlar.

  9. Şekersiz sakızı tercih edin: Sakız çiğnemek gibi 1 alışkanlığınız varsa şekersiz sakızları tercih edin. Şekersiz sakız tükürük akışını hızlandırıp, ağzın temizlenmesine ve ağız içi asidin dengelenmesine yardımcı olur.
 2. 2
  sagocu_kız
  Bayan Üye

  --->: Dişi Çürüten Dokuz Hata

  Reklam  Çok yararlı bir paylaşım ;)
  Teşekkürler+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi