Ortodontik Bozukluk Nedenleri

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Ortodontik Bozukluk Nedenleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Reklam

  Ortodontik Bozukluk Nedenleri

  Reklam  Ortodontik Bozukluk Nedenleri

  Forum Alev
  Koruyucu hekimliğin hastalara sunduğu olanaklardan yararlanılmamış olabilir; mesela süt dişlerindeki çürükler "nasıl olsa değişecek" mantığıyla tedavi edilmemiş, zamanından önce dişler çekilmiş, flourlama ve fissür koruyucu uygulamaları gözardı edilmiş olabilir.
  * Genetik faktörler: Özellikle iskeletsel bozukluğu olan bireylerde soy geçmişte benzer bir anomalinin olup olmadığı önemlidir. Kalıtımsal diş eksiklikleri, dar üst çene, çapraşıklık problemleri de kalıtımsal olarak çocuğa geçebilmektedir. Bu durumda ortodontik sorunların ortaya çıkması kaçınılmaz olmaktadır. Yapılması gereken ise; çocuğu süt dişlenme döneminden başlayarak düzenli diş hekimi kontrolüne götürmektir.
  * Kulak-burun-boğaz problemleri: (Bademcik iltihabı, burun ve geniz eti varlığı; sürekli ağzı solunumu gibi) çene kemiklerinin şekillenmesinde engel oluşturabilir ve diş sürme bozuklukları yaratabilirler.
  * Kötü alışkanlıklar: Parmak emme, uzun süre yalancı emzik veya biberon kullanma, dil emme, dudak emme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar da diş ve çene yapılarında ortodontik bozukluklara neden olabilmektedir.
  * Bazı kas bozuklukları da ortodontik problemlere neden olabilir.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Ortodontik Bozukluk Nedenleri

  Reklam  Genellikle çocukların süt dişleri dökülüp yerine ana dişleri çıkmaya başladığı zaman meydana gelmektedir.Bunda dişlerin zamanından sonra çıkmaları yada dişlerin yer bulamamaları da etken olmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi