Ağızda Çıkan Yaralar ( Nedenleri - Tedavisi )

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Ağızda Çıkan Yaralar ( Nedenleri - Tedavisi ) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  LoveNess
  Bayan Üye
  Reklam

  Ağızda Çıkan Yaralar ( Nedenleri - Tedavisi )

  Reklam  Ağızda Çıkan Yaralar ( Nedenleri - Tedavisi )

  Forum Alev
  Ağızda yanakların ve dudakların iç yüzeyinde ortaya çıkan beyaz renkli, delik şeklindeki küçük yaralara ‘aft’ deniliyor. Aftların çıkmasında genetik faktörler, ağız içerisindeki travma, stres, bağışıklık sistemindeki yetmezlikler, ağız sağlığına dikkat etmemek, B12 vitamini ve folik asit eksikliği, inflamatuar barsak hastalıkları ve Behçet hastalığı rol oynuyor. Acıbadem Beylikdüzü Cerrahi Tıp Merkezi’nden Cilt Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ahu Birol, sık tekrarlayan aftların Behçet hastalığı habercisi olabileceğini belirterek hekime başvurulmasını ve Behçet hastalığı yönünden inceleme yapılmasını önemle vurguluyor.

  KONUŞMAYI ZORLAŞTIRIYOR

  Ağız içinde sürekli aftların çıkması günlük yaşamı olumsuz etkiliyor. Ağızda çıkan yaralar ağrıya neden olarak, beslenme ve konuşma güçlüğü yaratıyor. Bu nedenle de hastaların en kısa sürede tedavi edilerek rahatlatılması gerekiyor. Aft kişide şiddetli yakınma yaratmıyorsa 7–10 gün içerisinde kendiliğinden geçebiliyor. Ancak bazı kişilerde bu mümkün olmuyor. Yara çıktıktan sonra, daha da büyümesini önlemek için asitli içecekler, çok ekşi ve acı yiyeceklerin tüketiminden kaçınmak gerekiyor. Çünkü bunları tüketmek, ağrı ve yanmaya yol açıyor.

  KADINLARDA DAHA FAZLA ÇIKIYOR

  Aftın kadınlarda daha sık görüldüğünü belirten Doç. Dr. Birol, bunun kesin nedeninin bilinmediğini belirtiyor. Hastalık çocuklarda da ortaya çıkıyor, tüm toplumda ise yüzde 10-50 oranında görülüyor. Aftın tedavi edildikten sonra yeniden ortaya çıkma riski bulunuyor. Yaranın tekrarlama riski de kişiden kişiye değişiklik gösteriyor. Aft tedavisinde amaç, kişide ortaya çıkan yakınma ve rahatsızlıkların azaltılması. Bu nedenle ağrı kesici, antiseptik ve iyileşmeyi hızlandıran gargaralar, topikal kortikosteroid içeren ağız içerisine uygulanan kremler tercih edilen ilaçlar arasında. Ayrıca tedavide multivitaminler ve bağışıklık sistemini harekete geçiren ilaçlar da kullanılabiliyor. Aftın daha şiddetli görüldüğü olgularda ağız yolu ile uygulanan ilaçlar kullanılabiliyor (kolşisin ve kısa süreli sistemik kortikosteroid tedavisi gibi). Çocuklarda da erişkinlerdekine benzer yöntemler ile tedavi uygulanıyor.
 2. 2
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  --->: Ağızda Çıkan Yaralar ( Nedenleri - Tedavisi )

  Reklam  Diğer Konularımız

  El Titremesinin Nedenleri ve Tedavisi
  Horlama Nedenleri Tedavisi
  Sağırlık Nedenleri ve Tedavisi
  Diş Çürüme ( Nedenleri - Tedavisi )
  Düşük Nedenleri Ve Tedavisi+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi