Dişler Arasındaki Boşlukların Tedavisi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Dişler Arasındaki Boşlukların Tedavisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Dişler Arasındaki Boşlukların Tedavisi

  Reklam  Dişler Arasındaki Boşlukların Tedavisi

  Forum Alev
  Genellikle üst ön iki diş arasında görülen boşluklara diestema diyoruz.

  Dişlerinin arasında boşluk bulunan bireyler çoğunlukla estetik kaygılarla diş hekimine başvurarak bu boşlukların kapanmasını isterler. Diestama ortodontik tedavi ile düzeltilebilmektedir.

  Dişleri arasındaki boşluk bulunan kişilerin bir bölümü konuşurken de bazı sıkıntılar yaşayabiliyor. Konuşurken bu boşluklardan ses gelebildiği gibi dilin boşluklar arasına girmesi yüzünden de rahatsız edici sesler oluşabilir. Dilin sürekli boşluğa temas etmesi zaman içinde dişlerin aralarındaki mesafenin açılmasına neden olur ve bu durumu daha da kötüleştirebilir.

  Diestamanın çeşitli nedenleri vardır. Ön kesici dişlerin yanındaki yan kesiciler normalden küçük ise diastema oluşabilir. Ön dişler arasında ve üstünde bulunan dişeti bağ dokusu (frenilum dediğimiz ) olması gerekenden geniş ve uzun ise yine diestemaya neden olabilir. Bazen de arka azılar bölgesinde daimi dişleri hiç oluşmamış olan bireylerde ön dişler geriye doğru hareket ederler ve aralarında boşluk oluşabilir.

  Birinci durumda diş hekimi yan kesici dişleri kron veneer ya da bonding yönteminden biriyle normal boyutlara getirir. Ön dişleriniz arasındaki boşluklar çok fazla değilse l.....te ya da kompozit dolgularla mükemmel sonuçlar alınabilir.Böylece dişler arasındaki boyutsal oran bozuklukları da düzeltilir.

  İkinci durumda yani diş eti dokusunun çok kalın ve geniş olduğu durumlarda frenektomi ile bağdokusu alınır. Frenektomi uygulanmaz ise hiçbir tedaviden beklenen sonuç alınamaz.

  Üçüncü tip diestama vakalarında ise dişler arasındaki boşluklar implant köprü ya da ortodontik tedavi ile giderilmeye çalışılır. Ortodontik tedavi sonucu yan kesici dişler olmaları gereken yere getirilir. Diestema tedavisi başlanmadan önce bir ortodontist ile birlikte değerlendirilmesi gerekir. Yaş diş gelişimi ve yüz yapısı tedavinin değerlendirilmesi için önem taşır.

  Ortodontist tedaviye karar verir ise önce detaylı bir klinik muayene yapılır. Dişlerin ölçüsü alınır dişlerin ve yüzün fotoğrafları çekilir. Uygun çalışma modelleri hazırlanır. Aynı zamanda panoramik ve sefalometrik röntgenler alınarak incelenir.

  Ortodontik tedavi sonunda bir retainer kullanılması gerekebilir. Düzeltilmiş diş pozisyonları bu sayede sabitlenir. Bütün bu tedavi sürecine ortodontist karar verir
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Dişler Arasındaki Boşlukların Tedavisi

  Reklam  Diş aralıkları fazla olanların buralara dolgu tarzı diş yaptırmaları yada diğer dişin küçültülerek araya diş eklenmesi yada diş etlerine yapılacak tedaviler söz konusu olabilmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi