Ağız İçi ve Dışındaki Yaralar

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Ağız İçi ve Dışındaki Yaralar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Ağız İçi ve Dışındaki Yaralar

  Reklam  Ağız İçi ve Dışındaki Yaralar

  Forum Alev
  Ağız İçi ve Dışındaki Yaralar
  Ağız içindeki Yaralar: Pamukçuk Yaraları, Dil üzerinde veya yanak içinde beyaz yaralar,
  Diş Eti Kaynaması, Ağızdaki diğer yaralar ve bunlara özel tavsiyeler...

  Pamukçuk Yaraları (virüse bağlı olmayan)
  Pamukçuk yaraları (apthous ülserleri olarak da bilinir) küçük, dairesel, beyaz ya da gri ve çevresi kırmızı olan yaralardır. Ağzın içinde meydana gelirler ve ağzın dışında meydana gelenlerle karıştırılmamalıdırlar. Nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte genellikle dudağın ya da çenenin yanlışlıkla ısırılması ya da streste artış olması ya da diyette bir değişiklik yapılması durumunda başlarlar. Bu yaralar, dıştakilerden farklı olarak bulaşıcı değildirler. Pamukçuk yaraları iki haftaya varan sürelerde varlıklarını koruyabilirler.


  Tedavi
  Eczaneden bu konuda kullanılabilceke ilaçları temin edebilirsiniz. Bunlar acıyı hissizleştirir ve yaranın üzerine ince koruyucu bir film oluşturur. Sıcak, acılı ve asitli yiyeceklerden uzak durun.
  Dil üzerinde ya da yanağın içindeki beyaz yaralar (acılı)
  Bunların pek çok nedenleri vardır. En bilinen nedenlerden birisi lichen planus olarak bilinen bir otomatik bağışıklık sistemi bozukluğudur.
  Tedavi
  Diş hekiminiz tarafından yapılacak detaylı bir kontrol şarttır.
  Diş Etindeki Kabarcıklar
  Dişin kökündeki bir enfeksiyon kök diplerine yakın dokulara ulaşarak diş etlerinin dış yüzüne doğru çıkar ve kırmızı, sıvı dolu bir şişkinlik yaratır. Bunlar diş etinde kabarcıklar oluşturur. Pek çok durumda enfeksiyon çene kemiğinde gerçek bir delik oluşturur. Eğer tedavi edilmezse bu durum hayati tehlike oluşturabilir.

  Tedavi

  Derhal diş hekiminize görünün. Enfeksiyon kontrol altına alınmalı, enfeksiyon kanal tedavisi ile temizlenmeli ve zayıflayan diş bir kuronla onarılmalıdır.
  Ağızdaki diğer yaralar
  Yaralar çiğnemeden, yarıklardan ve gevşek protezlerden kaynaklanabilir.

  Tedavi

  Eğer belirgin kanama varsa kanamayı bir gazlı bez sargısı ile ya da temiz bir bezle kontrol altına alın ve diş hekiminize başvurun. Daha küçük, kanamayan yaralar için diş hekiminizin tavsiye edeceği ilaçlar uygulayın.
  Özel Tavsiyeler
  Sürekli ağız yaraları ciddi bir başka problemin semptomu olabilir. Diş hekimlerinin çoğu, ağızdaki yara iki hafta içinde geçmezse kendilerine başvurulmasını önerir.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Ağız İçi ve Dışındaki Yaralar

  Reklam  Kanserin ağızda da çıkması nadir de olsa görülmektedir.Ağız temizliği diş bakımı gibi olayların ihmali bu tip hastalıklara davetiye çıkartmaktadır.Ağız kanserine bir de diş eti iltihaplarının ihmal edilmesi de neden olabilmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi