Takma diş tarih oluyor

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Takma diş tarih oluyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Nesemcim*
  Üye
  Reklam

  Takma diş tarih oluyor

  Reklam  Takma diş tarih oluyor

  Forum Alev


  Japon bilim adamları, farelerde kök hücreden diş üretmeyi başardılar. Bunun protezi tarihe karıştırabileceği belirtiliyor.

  BBC ve Daily Mail'in haberine göre, Tokyo Bilimler Üniversitesi araştırmacıları, kök hücrelerle bir dişin büyümesi için gereken "bilgiyi" içeren dokuyu, farenin çene kemiğine naklettiler.

  Laboratuvar ortamında 5 gün boyunca çoğaltılarak minik bir kök haline gelen doku, farenin çene kemiğinin derinlerine nakledildi. 5 hafta sonra, dişin ucu diş etini yararak çıktı. 7 hafta sonraysa normal bir dişin sertliğine ve hassasiyetine sahip, yiyecekleri kolayca öğütebilen bir dişe dönüştü.

  Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan araştırmada deney birçok kez tekrarlandı ve dişin tamamıyla kullanışlı olduğu görüldü.

  Deneyin fareler üzerinde yapılmasına karşın, bunun insanlarda da "kendi dişlerini büyütmenin" yolunu açabileceği belirtildi.

  Tekniğin, hastalıklar veya yaş dolayısıyla yıpranmış kalp, akciğer, böbrek gibi diğer organların yedeklerinin de vücutta üretilmesini sağlayacak şekilde geliştirilebileceği ifade edildi.

  Hücrelerin fare embriyonlarından alındığını belirten bilim adamları, diğer tür hücrelerden de diş elde etmenin mümkün olduğuna inanıyor.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Takma diş tarih oluyor

  Reklam  Dişler insanların çok önemli organları arasında yer almaktadır.Dişlerimize iyi bakmak ve mümkün olduğu kadar onlardan azami olarak faydalanmak bizlerin elinde olmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi