Diş Macunumun içindekiler nedir

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Diş Macunumun içindekiler nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hozukcan
  Emekli
  Reklam

  Diş Macunumun içindekiler nedir

  Reklam  Diş Macunumun içindekiler nedir

  Forum Alev
  Pek çok diş macununun üzerindeki açıklamalara baktığınızda dişleri beyazlattığı kanıtlanmış birkaç maddeden biridir. Özünde bir ağartıcıdır; H.P. diş hekimlerinin beyazlatıcı olarak önerdiği pek çok kitin içinde ve eczanelerdeki beyazlatıcı kitlerinin içinde bulunur. Diş hekimleri diş beyazlatmayı sadece diş hekiminiz gözetiminde yapmayı önermektedir.

  * Sodyum bikarbonat ileri teknoloji ürünü bir şeyler çağrıştırsa da aslında bildiğimiz karbonattır. Bazı diş hekimleri bunun dişler üzerindeki kahve ve yemek lekelerini temizlemeye yardımcı olduğunu söylese de macunun içindeki fonksiyonu bilimsel çevrelerce sorgulanmaktadır. Yumuşak bir aşındırıcıdır ve bu nedenle dişinize uygulandığında plağı temizlemeye yardım eder. Ve dişlerinizi temiz ve düz hissetmenizi sağlar. Eğer dişlerinizi düzenli fırçalamanızı sağlayacaksa iyi bir şeydir.

  * Diş macunlarında sıkça göreceğiniz diğer aşındırıcılar dikalsiyum fosfat silika ve kalsiyum karbonat (tebeşir)tır.

  * Sodyum pyrofosfat tartar kontrollü diş macununda bulunan bir maddedir. Düzenli kullanıldığında plak oluşmasını engellediği gösterilmiştir. Ancak tartar dişinizde bir kez sertleştiğinde bunu evde temizlemek mümkün değildir. Sadece profesyonel bir temizleme ile temizlenebilir.

  * Propilen glikol pentatol ve gliserol’dür.

  * Dioktil sodyum sulfosuccinate deterjan tipi bir bileşen olup macunun ağzınızda köpürmesini sağlamaktadır. Sodyum stearyl fumarate ve sodyum lauryl sulfate gibi bileşenleri de görebilirsiniz ki SLS’in bu bileşene duyarlığı olan kişilerin bu duyarlılığı azalttığına inanılır. Her ürün için geçerli olduğu gibi eğer kullanım sırasında bir rahatsızlık hissederseniz kullanmayı bırakın ve diş hekimi ya da doktorunuza başvurun.

  * Sodyum sakarin en ucuz tatlandırıcıdır ve pek çok diş macununda görülür. Normal şekerden 600 kat daha tatlı olduğundan diş macununda çok küçük bir miktar kullanılır. Diğer diş macunu tatlandırıcıları aspartame ve ammoniated diglyzzherizin’lerdir.

  * Duyarlılığı azaltıcı bileşenler özellikle hassas dişleri olanlar için formüle edilmiş diş macunlarında bulunur. Strontium klorit ve potasyum nitrat ADA tarafından dişleri sıcak ve soğuk yiyeceklere karşı duyarlı olan kişilerdeki bu rahatsızlığı giderici olarak tanımlanmıştır. Nasıl çalışırlar? Ağrının dişlerinizdeki sinirlere geçmesini engellerler. Ancak hemen etkili olmazlar; bunların dişlerinizin hassasiyetini alması 4-6 hafta alır.

  * Triclosan bunu içeren tüm diş macunlarının pazara girmeden önce resmi sağlık otorilerinden onayı alması gerekmektedir.


  Anti bakteriyel olsun dilediğinizi alın ama içinde florid olduğundan emin olun. Diğer “ekstra”ların olması iyidir ama pek çok kişi için gerçekten gerekli değildir.”


  Ayrıca “hiçbir diş macunu iyi bir oral sağlık ve düzenli diş hekimi kontrollerinin yerine geçemez”.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Diş Macunumun içindekiler nedir

  Reklam  Her diş macunun içinde partikül derecesinde kum bulunmaktadır.Diş macunları içindeki bazı maddelerin sığlığımız için uygun olmadığını bilim insanları söylemektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi