Amalgam Nedir - Amalgam Hakkında - Diş Dolgusu - Dış Dolgusu Tedavisi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Amalgam Nedir - Amalgam Hakkında - Diş Dolgusu - Dış Dolgusu Tedavisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Amalgam Nedir - Amalgam Hakkında - Diş Dolgusu - Dış Dolgusu Tedavisi

  Reklam  Amalgam Nedir - Amalgam Hakkında - Diş Dolgusu - Dış Dolgusu Tedavisi

  Forum Alev
  Amalgam Nedir - Amalgam Hakkında - Diş Dolgusu - Dış Dolgusu Tedavisi


  Amalgam (Arapça al-malgam = merhem), çok kuvvetli çözme özelliğine sahip olan civanın, metaller ile yaptığı karışım (alaşım).

  Sıvı civa, birçok metali, özellikle bakır, gümüş, altın ve alkalimetalleri (lityum, sodyum, potasyum, ...) çözer. Amalgam; katı, yumuşak veya sıvı olabilir. Civa, bazı metal olmayan maddeler ile de amalgam verir. Amalgamın sertliği ve yumuşaklığı ilave edilen metalin miktarına bağlıdır.

  Amalgamın en belirgin özelliği; içlerinde çözünmüş olan metalin aktifliğinin azalmasıdır. Mesela, su ile çok şiddetli reaksiyon veren sodyum, amalgamda oldukça yavaş reaksiyon verir. Gümüş amalgaması diş hekimliğinde dolgu maddesi olarak kullanılır. Yine kalay amalgaması eskiden ayna yapımında kullanılırdı. Metalurjide, çeşitli metaller amalgam yapılarak ayrılır. Kimyasal reaksiyonlarda amalgam, katalizör olarak kullanılır.

  Amalgamların çoğu ısıtılınca civanın buharlaşmasından dolayı bozunur. Fakat bakır amalgaması ısıtılınca yumuşar, soğuyunca tekrar sertleşir.

 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Amalgam Nedir - Amalgam Hakkında - Diş Dolgusu - Dış Dolgusu Tedavisi

  Reklam  Diş dolgularında kullanılan madeni maddelerin sıvı hale gelmesi ve dolguların şeklini alması neticesinde oyuk olan yerin kapatılması doldurulması anlamına gelmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi