Diş aşınması - diş aşınmasında neler yapılır

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Diş aşınması - diş aşınmasında neler yapılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Heroes*
  Emekli
  Reklam

  Diş aşınması - diş aşınmasında neler yapılır

  Reklam  Diş aşınması - diş aşınmasında neler yapılır

  Forum Alev
  Diş Ağrısı Nasıl Geçer

  Ağrıyan diş üzeri ve çevresinde bulunan yemek birikintileri, diş fırçası yada diş ipi kullanılarak temizlenmelidir. ve yarım su bardağına yarım çay kaşığı tuz ilave edilerek elde edilen tuzlu suyla ağız iyice çalkalanmalıdır.

  Kesinlikle ağrıyan diş üzerine aspirin, vermidon, vb. ya da herhangi bir ağrı kesici ilaç uygulanmamalıdır. Kimyasal yapılarıyla bu gibi ilaçlar diş etinde ve çevre yumuşak dokularda tahrişlere neden olabilmektedir. Bu nednele diş ağrısının yanında ikinci bir ağrının oluşmasına neden olabilir.

  Eğer iltihap nedeni ile yüzde şişlik oluşmuşsa o bölgeye soğuk buz ile kompres yapılmalıdır.

  Diş üzerinde çürük nedeniyle oyuk oluşmuş ise buraya çok az karanfil yağı (eugenol) emdirilmiş pamuk koyulabilir. Eugenol ağrının azalmasını sağlayacaktır. Ancak, bu işlemi yaparken eugenol fazla kullanılarak diş etine sızmasına neden olunmamalıdır. Çünkü karanfil yağı da yumuşak dokuları tahrip edici özelliğe sahiptir.

  Bir an önce dişhekimine başvurulmalıdır. ( Diş hekimine gitmeden önce bir ağrı kesici ilaç alınabilir.)

  Diş Aşınması

  Sebebi uzun müddet asitli yiyecek ve içecek kullanmak, şekerli içecekler ve ilaçlar ve tekrarlı kusma ve mide reflüsüdür. Dişler hassas ve ağrılı olur, ufak ufak parçalanmakla boyları kısa ve sarı benekli görülürler.

  Ne Yapılabilir ?

  Şekerli ve asitli içecekler için kamış kullanmak, meyvaları küçük parçalara kesmek, şekersiz ilaçlar kullanmak,
  şekerli yiyecekleri sade günde bir sefere kısıtlamak, yemek arası musluk suyu içmek,şekersiz çiklet çiğnemek,
  yemek arası süt ürünleri atıştırmak, florürlü diş macunuyla yumuşakca dişleri fırçalamak, ve muntazam aralıkla diş hekimi ziyareti.

  Diş Eti Hastalığı

  Sebebi plak, kalıtım, stress, bazı ilaçlar (örneğin antidepresan, kalp, vs) diş sıkmak/sürtmek, yetersiz gıda almak, şeker hastalığı ve sigara içmektir. Ağız kokusuna, diş etleri kanamasına ve diş sallanmasına sebep olur.

  Ne Yapılabilir ?

  Muntazam aralıkla diş hekimi görmek, günlük baştan başa diş fırçalamayla plağı sökmek, günlük diş ipi kullanmak,
  takma dişleri temizlemek, daha az şekerli yiyecek yemek, musluk suyu içmek ve yumuşak bir diş fırçasıyla florürlü diş macunu kullanmak yoluyla önlenilebilir.

  Sebebi fazla şekerli yiyecekler,şeker muhtevi ilaçlar, florüre yeterli maruz olmamak,yetersiz ağız ve diş temizliği ve plaktır (dişin üstünü kaplayan bakteri tabakası).

  Ne Yapılabilir ?

  Daha az şekerli beslenme düzeni, günlük baştan başa fırçalama, günlük diş ipi kullanma, musluk suyu içmek ve yumuşak veya elektirikli diş fırçası ile florürlü diş macunu kullanmakla önlenebilir.

  iş Ağrısı ve Nedenleri

  Şiddetli ağrının nedeni : ileri derecede çürümüş bir dişin iltihaplanmaya başlamasıdır . Yeni oluşan iltihabın , dişin sinirini öldürmeye başlaması ve dişin dışına doğru yayılmaya çalışması dokularda basınç ve dolayısıyla ağrı oluşturur. Bu durum diş hekimliğindeki en şiddetli ağrıdır.

  Şiddetli ağrının özellikle gece oluşmasının nedeni : gece saatlerinde hormonal değişiklikler nedeniyle damarlarımızın genişlemesidir. bunun bir sonucu olarak dokulara daha çok sıvı gider. dolayısıyla dişin içine giren damarlardan daha çok sıvı gelir. Fakat iltihap nedeniyle bozulan diş içerisindeki damarlardan sıvı yeterince çıkamaz ve bu durum içerideki sıvı miktarını arttırır. diş içerisindeki bu dolaşım bozukluğu basınca sebep olur ve diş içerisindeki sinirler üzerinde etkili oluşturarak ağrı oluşturur.

  Ağrı kesiciler : bu durumda kısa bir süre etki gösterdikten sonra yetersiz kalır. çok sayıda ağrı kesici alınması , ağrı için bir çözüm olamamaktadır ( sadece mideye zarar vermektedir) . dişin üzerine bir takım malzemelerin direkt olarak uygulanması gereksiz hatta zararlı bir davranıştır.

  Çözüm : bu durumdaki bir hastanın dişe müdahale edilmesinden başka bir seçeneği olmadığından en kısa zamanda bir diş hekimine gitmektir . diş hekimi tarafından anestezi yapılarak diş perfore edilir ( delinir ). böylece diş içerisinde oluşan iltihabi basınç azaltılır . daha sonra ise dişin sinirinin alınarak kanal tedavisi yapılması gerekir.”

  Dis Agrilarina Son

  Lazerin dis hekimliginde uygulanmasi, agrisiz, kanamasiz, ignesiz dolasiyla sessiz dis tedavilerinin yapilabilmesine olanak sagliyor.

  Lazer kelime anlami olarak, tek renkli, düz ve enerji tasiyan isik demeti. Dis hekimliginde ise agrisiz, ignesiz, anestezisiz dislerdeki çürük dokulari temizlemek, diseti ameliyatlarini yapabilmek gibi tedavilerde kullaniliyor. 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: diş aşınması - diş aşınmasında neler yapılır

  Reklam  Dişlerde oluşan sorunlar, yemek ve içeceklerden oluştuğu gibi iç hastalıklardan da kaynaklanmaktadır. Aşınmanın belli başlı nedenleri asitli ve şekerli içecekler, mide rahatsızlıkları ve kusmalardan dolayı gerçekleşmektedir.+ Yorum Gönder
diş aşınması nedir,  diş aşınması,  diş aşınması neden olur,  diş aşınması nasıl önlenir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi