Diş Dolgusu Nedir-Nasıl Yapılır

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Diş Dolgusu Nedir-Nasıl Yapılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Heroes*
  Emekli
  Reklam

  Diş Dolgusu Nedir-Nasıl Yapılır

  Reklam  Diş Dolgusu Nedir-Nasıl Yapılır

  Forum Alev
  Bir diş dolgusunun yerleştirilmesi, delinmiş veya diş çürüğü (delik) ile hasar görmüş bir alana, sert bir maddenin konulması işlemidir.

  Diş minesi – sert dış yüzey – hasar veya çürümeyle zarar gördüğü zaman; bakteriler içeri girip daha ileri aşınmalara ve zarara yol açabilir, bazen de dişin merkezi özüne, kan damarlarının ve sinirlerin bulunduğu yere zarar verebilir.Bir dişi doldurmak için, diş doktorunuz önce, etkilenen dişin içine ve etrafına lokal anestezi tatbik eder; daha sonra dişi temizler ve bir frez yardımıyla her türlü çürük maddeyi alır. Bu işlem sırasında, hassas diş özü açıkta kalmışsa, doktorunuz, buna sakinleştirici bir macun uygular, böylece diş dolgusu tamamlandıktan sonra öz, ağnya sebep olmaz. Çürük, dişin büyük bir kısmını harap etmişse, dolguyu yerinde tutması için dişin etrafına metal bir çerçeve konulur.Dolgu malzemesi bir karışımdır ve deliğin içine ya da metal çerçevenin içine sıkıca uygulanır ve sonra yüzey düzlenir. Birkaç dakika içinde sertleşir. Ön dişler için, plastik bir diş renklendi-rici kullanılır. Görünmeyen dişler için diş amalgamı (gümüş, cıva veya diğer metallerden oluşan bir alaşım) veya dolgu malzemesi olarak altın kullanılır.

  Amalgam dolgu malzemeleri yaklaşık 10 sene sonra kırılır; altın dolgular daha uzun süre kalır ancak çok daha pahalıdır. Yeni alaşım malzemeleri ve porselen malzemeler dolgu malzemesi olarak kullanılsa da yine de diş amalgamı en çok kullanılan dolgu malzemesidir. Kimileri, diş dolgularında, cıvanın dışarı sızabileceği ve bunun da vücudun geri kalan kısmını zehirleyebileceğini iddia etmektedirler. Bugüne dek yapılan araştırmalarda bu teoriyi doğrulayan bir kanıt bulunamamıştır.

 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Diş Dolgusu Nedir-Nasıl Yapılır

  Reklam  Çürüyen dişlerinin temizlenmesi ile oluşan boşluğa hava almaması için yapılan uygulamadır.Bu uygulama dişlerin daha uzun süre kullanılmasını sağlamaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi