Kök Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Kök Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Kök Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

  Reklam  Kök Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

  Forum Alev
  Kök Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

  Kök kanal tedavisi, dişteki bir çatlak, derin çürük ya da yaralanma nedeniyle iltihaplanan siniri iyileştirmek amacıyla uygulanan işlemdir. Diş apselidir, yani diş kökünde içi irin dolu bir kese oluşmuştur bu da şişmeye ve ağrıya neden olur.

  Nasıl Yapılır?

  Kanal tedavisi sırasında, diş hekimi her bir kökte bulunan bakterileri ve ölü dokuyu kanalların içinden çıkarır.
  Eğer diş ölü değilse, diş hekimi anestezi enjekte ederek dişi uyuşturur. Daha sonra dişin üstünde küçük bir delik açar ve küçük tellerin yardımıyla ölü dokuyu ve bakterileri küçük kanallardan dışarı çıkartır. Kanallar özel solüsyonlarla temizlenir. Doktorlar genellikle ilaçlı bir pamuğu pulpa bölümüne koyarak kalan bakterilerin de ölmesini sağlarlar. Daha sonra yumuşak bir geçici dolguyla temizlenmiş kanalları kapar.

  Faydaları Nelerdir?

  Kök kanal tedavisi enfeksiyonun yayılmasını durdurur ve dişi kurtarır, çekmeye gerek kalmaz.. Eğer fazla sayıda diş kaybederseniz, kalan dişler, kaybedilen dişlerin görevini de yapmak zorunda kalacağı için daha kısa sürede yıpranabilir.

  Doktorunuzun tavsiyelerine uyun ve verdiği antibiyotikleri düzenli olarak kullanın.

  Ayrıca aşağıdaki yöntemleri de uygulayabilirsiniz:

  •Ağzınızı günde 3-4 defa tuzlu ılık suyla çalkalayın.
  •Ağzınızın etkilenmemiş, sağlıklı tarafıyla çiğneyin.
  •Günde iki defa dişinizi fırçalayarak ve günde bir kez diş ipiyle temizleyerek ağzınızı bakterilerden uzak tutunuz..
  •Diş hekiminizin tavsiyelerini uygulayın.
  •Doktorunuza düzenli olarak muayene olun.

  Ne Zaman Uygulanır ?

  Kök kanal tedavisi, dişinizin kökünde apse olduğu zaman uygulanır. Bu işlemle ölmüş ya da ölmekte olan sinir ve dişin içinden gelen enfeksiyon temizlenir. Dişin kaybedilmesini engeller ve kökün çevresindeki kemiğin iyileşmesini sağlar.

  Tedavi Sonrası

  Bir sonraki randevunuzda, doktorunuz her bir kanalı dolgu malzemesiyle kapar ve dişin çiğneme yüzeyine kalıcı dolgu koyar. Genellikle doktorlar kuron (tam kaplama) yöntemiyle dişin kırılmasını önlerler; kök kanal tedavisi uygulanmış diş daha çabuk kırılır.

  Doktorunuz kemiğin iyileşme sürecini ve enfeksiyonun temizlenip temizlenmediğini görmek amacıyla 6 ay içinde dişin röntgeni çekebilir.

  Riskleri Nelerdir?

  Bazen kök kanal tedavisi bittikten sonra bile apse kalabilir. Böyle bir durumda diş dokorunuz, sizi ameliyat ederek hastalıklı dokuyu kökün ucundan çıkarıp temizledikten sonra bölgeyi kapayabilecek bir uzmana yönlendirebilir
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Kök Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

  Reklam  Dişlerdeki derin çürüklerin köklerinde bulunan iltihaplı kökleri temizlemek ve iyileştirmek için uygulanan bir tedavi şeklidir. Dişi kurtarmak için uygulanır.+ Yorum Gönder
kök kanal tedavisi
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi