Porselen Kron Nedir - Porselen Kron Uygulaması - Porselen Kron Hakkında

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Porselen Kron Nedir - Porselen Kron Uygulaması - Porselen Kron Hakkında ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Google
  Üye
  Reklam

  Porselen Kron Nedir - Porselen Kron Uygulaması - Porselen Kron Hakkında

  Reklam  Porselen Kron Nedir - Porselen Kron Uygulaması - Porselen Kron Hakkında

  Forum Alev
  Porselen Kron Nedir - Porselen Kron Uygulaması - Porselen Kron Hakkında  Kron: Çürük kırık veya başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan dişlerin küçültülüp kaplanması işlemine kuron adı verilmektedir.

  Köprü: Bir veya birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin küçültülüp, bunlara gelen özel kaplamalardan destek alınılarak ara boşlukların doldurulması işlemidır.

  Bir veya birden fazla diş kaybı ağzımızda birçok değişikliğe neden olmaktadır.Diş kaybının olduğu bölgede komşu dişler boşluğa doğru harekett etmeye başlarlar.Bu bölgede dişeti çekilmesi ve kemik kaybı meydana gelir.Estetik görünüm bozulur ve çiğneme fonksiyonnlarındasorunlar yaşanır.Tüm bunları engellemek için diş kaybı olan bölgeye implant veya köprü restorasyonu uygulanmaktadır.

  METAL DESTEKLİ KURON VE KÖPRÜLER

  Altyapı olarak standart metal "nı-co" veya değerli metal "au" alaşımlar kullanılabilir. Altın diş hekimliğinde kullanılan maddeler içinde, diş ve dişeti ile uyumlu en kıymetli malzemelerden birdir. Bu yüzden değerli metal kullanılarak yapılan uygulamalar ile daha sağlıklı ve estetik sonuçlar elde edilir.

  METAL DESTEKSIZ FULL PORSELEN KRONLAR

  Güçlendirilmiş porselenden yapılırlar. Kuronların görüntüsünü pek çok şey etkilese de en önemlisi ışığa verdikleri tepkidir. Doğal dişler ışığı geçirir. Bunun sonucu olarak da dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Metal desteksiz porselen kuronların (full porselen) ışık geçirme özelliklerinden dolayı, derinlik ve canlılıkları daha fazladır böylece doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir.

  METAL DESTEKSIZ FULL PORSELEN KRONLAR

  Güçlendirilmiş porselenden yapılırlar. Kronların görüntüsünü pek çok şey etkilese de en önemlisi ışığa verdikleri tepkidir. Doğal dişler ışığı geçirir. Bunun sonucu olarak da dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Metal desteksiz porselen kronların (full porselen) ışık geçirme özelliklerinden dolayı, derinlik ve canlılıkları daha fazladır böylece doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir.

  Full porselenler ışığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına çok benzer bir estetik oluştururken, çok iyi yapılmış bile olsa metal porselenlerde bir donukluk ve yapaylık vardır. Bu nedenle özellikle ön dişlerde full porselenler tercih edilir.

  Metal destekli porselenler bazı ışıklarda (disko,fotoğraf makinası flaşı vb) ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü verirler. Full porselenler ise aynı doğal diş gibi her türlü ışığı geçirirler.

  Metal destekli porselenler mekanik olarak dişe yapıştırılırlar. Full porselenler ise mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturulur. Bu yüzden metal desteklilere göre tutuculukları çok daha yüksektir.

  Alt yapısında metal olmadığı için kuron - diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır.
  Diş eti çekildiğinde, full porselenler estetik görünümlerini korurlarken, metal porselenler diş ile birleştikleri bölgede kötü bir görüntü oluştururlar.

  Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı (nikel vb.) oluşabilecek allerji riski full porselenlerde yoktur.

  .METAL DESTEKSİZ ZİRKONYUM ESASLI KÖPRÜLER
  Bu sistemde metal yerine zirkonyum alt yapıdan faydalanılmaktadır.Zirkonyum beyaz renktedir ve yüksek çiğneme kuvvetlerine dayanabilmektedir.Özellikle arka bölgede tam bir estetik başarı sağlanabilmektedir.


  Uzm. Dr. Çağdaş KIŞLAOĞLU Diş Hekimliği 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Porselen Kron Nedir - Porselen Kron Uygulaması - Porselen Kron Hakkında

  Reklam  İnsanların çürüyen dişlerinin çekilmesi gerekmektedir.Bazı dişlerin ise yarım çürümesi yada kırılması neticesinde buralardaki dişlerin çark ile küçültülmesi ve kaplanması yapılmaktadır.Burada kullanılan malzemelerin kalitesi diş sağlığı açısından önem taşımaktadır.+ Yorum Gönder
kron uygulaması,  kuron uygulaması,  kron nedir
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi