Diş Eti Hastalıkları Tedavisi - Diş Eti Hastalıkları Nedenleri - Periodontoloji

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Diş Eti Hastalıkları Tedavisi - Diş Eti Hastalıkları Nedenleri - Periodontoloji ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Google
  Üye
  Reklam

  Diş Eti Hastalıkları Tedavisi - Diş Eti Hastalıkları Nedenleri - Periodontoloji

  Reklam  Diş Eti Hastalıkları Tedavisi - Diş Eti Hastalıkları Nedenleri - Periodontoloji

  Forum Alev
  Diş Eti Hastalıkları Tedavisi - Diş Eti Hastalıkları İlaçları - Diş Eti Hastalıkları Nedenleri - Periodontoloji  Periodontoloji dişlerin çene kemikleri içerisinde tutunmasını sağlayan yapıları inceleyen bilim dalıdır. Bu yapılar dişeti, sement (kök yüzeyi) , alveol kemiği (çene kemikleri) ve periodontal membrandır.

  Sağlıklık dişeti açık pembe renkli,portakal kabuğu görünümlüdür ve dişi sıkıca sarar.Ağızda çürük olmasa bile,diş eti sağlığının kötü durumda olması ilerleyen dönemlerde dişin kaybına neden olabilir.

  Diş eti iltihabının ilk aşamasına ''gingivitis'' denir.Gingivitis düzenli ağız bakımı ve temel diş taşı temizliği ile geri döndürülebilir.Diş etinin basit iltihabı ilerlerse ''periodontitis'' denilen ve çene kemiğinin kaybına neden olan diş eti hastalığına neden olabilir.

  Diş eti hastalıklarının nedenleri:  Genetik Faktörler

  Sigara

  Hormonal değişiklikler

  Kötü Ağız Hijyeni

  İlaç kullanımı

  Diabet

  Kötü Yapılmış Kuron ve Köprüler

  Kötü Beslenme


  Dişeti Hastalığının Belirtileri:

  Dişlerde kaşıntı ve rahatsızlık hissi

  Dişeti cebinden iltihap gelmesi

  Dişetlerinde çekilmeler, dişlerde sallanmalar

  Diş ve dişeti kenearında siyah alanlar

  Ağız kokusu ve ağızda kötü tat

  Dişetlerinde yanma,kızarıklık,şişlik

  Stres ve Diş Gıcırdatma


  Dişeti Hastalığında Uygunlanan Tedavi Yöntemleri:

  Profesyonel Diş Taşı Temizliği:Diş ve dişeti kenarında oluşan diştaşları ve zararlı dokular uzaklaştırılır.Ağızda sürekli diştaşı meydana geliyorsa düzenli olarak(6 ayda bir) diştaşı temizliği yapılması gerekir.

  Küretaj(Kök Yüzeyi Düzleştirme):Diş taşları ve zararlı dokulaar diş eti cebini ve kök yüzeyini kaplamışsa uygulanır.Diş kök yüzeyindeki diştaşları ve zararlı dokular küret veya lazerle uzaklaştırılır ve dişetinin kök yüzeyini sıkıca sarması sağlanır.

  Flap Operasyonu:Kök yüzeyindeki taşlar ve zararlı dokular küretajla yeterince uzaklaştırılamayacaksa o bölge cerrahi olarak açılır.Zararlı dokular ve gerekiyorsa dişetinin bir kısmı çıkartılır.Açılan bölgede kemik kaybı çok fazla ise işlem sırasında yapay kemik grefti veya hastadan alınan kemik dokuları konulabilir.


  Uzm. Dr. Çağdaş KIŞLAOĞLU Diş Hekimliği 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Diş Eti Hastalıkları Tedavisi - Diş Eti Hastalıkları İlaçları - Diş Eti Hastalıkları Nedenleri - Periodontoloji

  Reklam  Diş eti hastalığı hem görüntü açısından ve diş sağlı bakımından kontrol edilmesi gerekmektedir. Diş etlerimizin sağlıklı olması ileride dişlerimizin de sağlıklı olmasının göstergesinden biridir.+ Yorum Gönder
diş eti ilaçları,  diş eti hastalıkları ilaçları,  diş ilaçları,  disetleri rahatsizligi icin ilac
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi