Yivli Minare (Antalya)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Yivli Minare (Antalya) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Yivli Minare (Antalya)

  Reklam  Yivli Minare (Antalya)

  Forum Alev

  Yivli Minare (Antalya) Yivli Minare Külliyesi içerisinde camiinin hemen güneydoğusunda, XIII. yüzyıla ait bir Selçuklu eseridir. I. Alaeddin Keykubat tarafından (1219-1238) tarihleri arasında yaptırılmıştır.

  Kare planlı bir kaidenin üstünde silindirik bir kısmı ve yarım sütun şeklinde gövdesi vardır. Oldukça kalın olan gövdeye bu yivli bölümlerle zarif bir görünüm kazanmıştır. Gövde kısmı tuğla ve firuze renkli çinilerden yapılmıştır. 8 Yivlidir. Minarenin yapı malzemesi kesme ve yontma taştandır. Minarenin kuzeydoğu tarafından giriş kapısı vardır. Yüksekliği 38 m. olup 90 basamaklı bir merdiven ile çıkılmaktadır. Minare gövdesi üzeri firuze çinili tuğlalarla süslüdür.

  Minarenin yüksekliği tahminen 38 m.’dir. Kaidenin güneydoğu kısmında, firuze çinilerle kufi yazılı bir pano bulunmaktadır.

 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Yivli Minare (Antalya)

  Reklam  Selçuklu dönemi eserlerinden ola ve Antalya ilinin sembolü olan yivli minare yat limanın hemen yukarısında bulunmaktadır.Bu minarenin özelliklerinden biri olan yivleri adının da almasına neden olmuştur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi