Kesik Minare (Korkut ) Cami (Antalya)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Kesik Minare (Korkut ) Cami (Antalya) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Kesik Minare (Korkut ) Cami (Antalya)

  Reklam  Kesik Minare (Korkut ) Cami (Antalya)

  Forum Alev

  Kesik Minare (Korkut ) Cami (Antalya)
  Aslında MS.V.yüzyılda antik bir tapınak üzerine yapılmış Panaghia kilisesi iken, II.Beyazid’in oğlu Sultan Korkud tarafından camiye çevrilmiş ve yapıya bir minare eklenmiştir. Minarenin ağaç kısmı XIX. yüzyılda çıkan bir yangında yanmış ve o zamandan beri Kesik Minare adı ile anıla gelmiştir. Halen harap bir durumda olan Cami kullanılmamaktadır.

  Selçuklular devrinde onarım hatta ilave gördüğü bilinmektedir. Asıl camiye çevrilmesi Şehzade Korkut (1470-1509) zamanında olmuştur. Bu onarımda cepheye yani batı kısmına portal yapılmıştır. Güney kısmına ise portal ile aynı yükseklikte kare planlı minarenin kürsü kısmı ve minaresi ilave edilmiştir. H. 1314 yılında yangın geçiren cami 1974 yılında yeni bir oranım daha görmüştür. "Cumanın Camii" diye de bilinen kesik Minare kilise olarak Meryem Ana’ya adanmıştır.

 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Kesik Minare (Korkut ) Cami (Antalya)

  Reklam  Antalya ilinde olan cami aslında kiliseden çevrilmiştir.Daha sonra minare eklenmiş ve çeşitli yangın ve hasarlarda öylece kalmıştır.Bu cami daha çok tarihi eser niteliği kazanmış ve kullanılamaz hale gelmiştir.+ Yorum Gönder
korkut cami
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi