Tekelioğlu Mehmet Paşa Camisi (Antalya)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Tekelioğlu Mehmet Paşa Camisi (Antalya) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Tekelioğlu Mehmet Paşa Camisi (Antalya)

  Reklam  Tekelioğlu Mehmet Paşa Camisi (Antalya)

  Forum Alev


  Tekelioğlu Mehmet Paşa Camisi (Antalya)
  Antalya Kale Kapısı semtinde, Yivli Minare’nin karşısındaki bu camiyi Antalya Mütesellimi Tekeli Mehmet Ağa XVIII.yüzyılda yaptırmıştır. Bununla beraber bu caminin Tekeli Mehmet Ağa’dan önce yaptırılmış olduğu da iddia edilmektedir.

  Caminin kareye yakın dikdörtgen bir planı vardır. Beden duvarları giriş kapıları, pencere üzerindeki alınlıkları kesme taştan, diğer kısımlar da moloz taştan yapılmıştır. Fazla bir özelliği bulunmayan bu caminin kuzey cephesinin ortasındaki giriş kapısı yay kemerli olup, çevresinde profillerden oluşan bir niş içerisine alınmıştır.

  İbadet mekanını örten kubbe, dört köşedeki dört yarım kubbe ile desteklenmiştir. Sonraki dönemlerde yapılan ilavelerle son cemaat yeri ibadet mekanına katılmıştır. Mihrap ve minberi mermerden olup, oldukça sadedir. İç mekanda, kapı üzerinde, pencere üzeri alınlıklarında lacivert, beyaz, kırmızı, açık mavi renklerde XVIII.yüzyıl çinileri ile kaplanmıştır.

  Caminin kuzeybatı köşesine, beden duvarlarına bitişik olarak kesme taştan minaresi yapılmıştır. Nişlerle ve silmelerle minareye hareket kazandırılmıştır.

 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Tekelioğlu Mehmet Paşa Camisi (Antalya)

  Reklam  Antalya merkezde olan bu cami Osmanlı döneminde yaptırılmıştır.Cami halen kullanıma açık olarak hizmet vermektedir.Çeşitli hasrtaların oluşması neticesinde onarım görmüş ve orijinalliği kalmamıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi