Hatay Kızlar Sarayı (Kasr-el Benet)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Hatay Kızlar Sarayı (Kasr-el Benet) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Hatay Kızlar Sarayı (Kasr-el Benet)

  Reklam  Hatay Kızlar Sarayı (Kasr-el Benet)

  Forum Alev


  Hatay Hatay Kızlar Sarayı (Kasr-el Benet)

  Reyhanlı-Halep yolu üzerinde yer alan Kızlar Sarayı (Kasr-el Benet), bölgeyi kontrol altında tutan bir yapıdır. Bizans döneminde yapıldığı sanılan sarayın, içerisine iki taraflı kesme blok taşlardan oluşan bir geçitten girilmektedir. İç kısımda oldukça yüksek kare planlı bir kulesi vardır. Giriş kısmı yıkılmış kulede yıkılmaya yüz tutmuştur. Kulenin kuzey tarafında çeşitli odalara ait kalıntılarla karşılaşılmıştır. Büyük olasılıkla bu odalar saray muhafızlarına aittir.
  Kulenin doğu tarafında, oldukça harap durumda nişler içerisinde de 8 mezar odası ve bir de su deposu ile karşılaşılmıştır. Bu bölümün üstteki taşlarda bulunan deliklerden ahşap çatılı olduğu anlaşılmaktadır. Kulenin güney tarafında da Bizans dönemine ait bir kilisenin kalıntıları bulunmaktadır.

  Mezarlık girişindeki kapı üzerinde Latin haç motifine rastlanmasından ötürü sarayın bir süre Haçlılar tarafından kullanıldığı da sanılmaktadır. Ayrıca kilisenin güney cephesi alçak kabartma halinde Suriye süsleme sanatının etkisinde, akanthos yaprakları başta olmak üzere bitkisel bir bezeme ile boş yer kalmamacasına süslenmiştir.

 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Hatay Kızlar Sarayı (Kasr-el Benet)

  Reklam  Yapım zamanı tam olarak bilinmeyen eserler arasında yer almaktadır.Halen kalıntıları günümüze kadar gelen bu eser Halep ve Hatay arasında yol üzerinde bulunmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi