Kaypak (Savranda) Kalesi (Merkez)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Kaypak (Savranda) Kalesi (Merkez) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Kaypak (Savranda) Kalesi (Merkez)

  Reklam  Kaypak (Savranda) Kalesi (Merkez)

  Forum Alev


  Kaypak (Savranda) Kalesi (Merkez)
  Osmaniye’nin doğusunda, Osmaniye-Kaypak yolunun kuzeyinde bulunan bu kale, Kaypak Çayı ile üç taraftan çevrelenmiş, doğusu da kayalığa dayanmıştır. Kalenin yakınında Kalecik Barajı bulunmaktadır. Kale birçok kez onarım geçirmiştir.

  Günümüze oldukça iyi bir durumda gelen bu kalenin çevresi 800 m. uzunluğunda, dikdörtgen planlı olup, kesme taş ve moloz taştan yapılan sur duvarları 7-10 m. yüksekliğindedir. Sur duvarları iki katlı burçlarla desteklenmiş olup, bu burçlar 8-12 m. yüksekliğindedir. Burçların altına kalenin içerisine açılan kapılar yapılmıştır. Güneydeki sur duvarları ve burçlarının savunma olanağı çok güçlüdür.

  Kalenin girişi güneydedir. Ovadan bu kapıya kayalara oyulmuş merdivenlerle çıkılmaktadır. İçerisinde çeşitli yapılara ait temel kalıntıları ile sarnıçlar bulunmaktadır. Ayrıca güneyden kuzeye doğru girişin devamında ince bir yol vardır.

 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Kaypak (Savranda) Kalesi (Merkez)

  Reklam  Osmaniye ve Adana arasında bir çok kale bulunmaktadır.Onlardan günümüze kadar gelebilen ender kalelerden biridir.Buraların geçiş olması yol kontrolünü elde tutmak ve savaşmak açısından önemlidir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi