Kız Kalesi (Korykos Kalesi) (Erdemli)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Kız Kalesi (Korykos Kalesi) (Erdemli) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Kız Kalesi (Korykos Kalesi) (Erdemli)

  Reklam  Kız Kalesi (Korykos Kalesi) (Erdemli)

  Forum Alev


  Kız Kalesi (Korykos Kalesi) (Erdemli)
  Mersin Erdemli ilçesinde, kıyıdan 200 m. açıkta küçük bir ada üzerinde yer alan kalenin karşısında M.Ö IV.yüzyılda koloni kenti olarak Kilikia bölgesini ele geçiren Seleukos Nikador tarafından kurulmuş olan Korykos antik kenti bulunmaktadır. Herodotos bu şehrin Kıbrıslı bir prens tarafından kurulduğunu yazmaktadır. Bu şehir M.Ö I.yüzyılda kendi adına sikke bastırmıştır. Korykos liman kenti olmasından ötürü tarih boyunca birçok kez el değiştirmiştir. Romalılar 450 yıl buraya hâkim olmuşlardır. Roma döneminde zeytinyağı ihraç limanı olarak tanınmıştır. Bizanslılar şehrin çevresini Arap akınlarına karşı surlarla çevirmiştir. Ermeni Krallığı bir süre buraya hakim olmuştur.

  Kale önemli bir liman olan Korykos’u denizden gelebilecek saldırılara korumak amacıyla yapılmıştır. İlk ismi Elousa idi. Karamanoğlu İbrahim Bey tarafından 1448 yılında onarılmıştır. Sultan Cem (1459-1495) Rodos Adasına gitmeden önce 1482’de 39 gün burada kalmış, Rodos şövalyeleri ile burada çarpışmıştır.

 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Kız Kalesi (Korykos Kalesi) (Erdemli)

  Reklam  Mersin Erdemli ilçesinde bulunan Kız Kulesi tarihi ve turistik bir alandır.Burada denizin güzelliği ve denizdeki adaya inşa edilmiş kale sayesinde yerli ve yabancı bir çok turist bölgeye akın etmektedir.Yaz aylarında bunalan insanların dinlenme mekanı olarak bölgede nam yapmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi