Ulu Cami (Tarsus)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Ulu Cami (Tarsus) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Ulu Cami (Tarsus)

  Reklam  Ulu Cami (Tarsus)

  Forum Alev


  Ulu Cami (Tarsus)
  Mersin Tarsus ilçesinde Cami-i Nur Mahallesi’nde bulunan bu camiyi Ramazanoğullarından Piri Paşa’nın oğlu İbrahim Bey 1579 yılında yaptırmıştır.

  Cami, St.Piyer Kilisesi’nin temel ve kalıntıları üzerine yapılmıştır. Kesme taştan 47.00x13.00 m. ölçüsünde dikdörtgen planlıdır. Kuzey, doğu ve batısında 14 baklava başlıklı mermer sütunun taşıdığı bir revak dizisi bulunmaktadır. Avlunun beş kapısı vardır ve taş levhalarla kaplı olup, ortasında h.1323 (1905) tarihli onarım kitabesi bulunan bir şadırvanı vardır.

  Caminin kuzey yönünden ibadet mekânına avludan görkemli bir kapı ile girilmektedir. Avlu kapısı beyaz mermerden yuvarlak kemerlidir. Giriş kapısı Memluklu özelliklerini yansıtan siyah-beyaz mermerlerle kaplıdır.

  İbadet mekânı merkezi bir kubbe ile örtülüdür. Kubbeyi taşıyan tropların oturduğu sütunlar yarı sivri kemerlerle birbirlerine bağlanmıştır. Yarım yuvarlak niş şeklindeki minberi, mihrabı ve müezzin mahfili mermerden yapılmıştır. Yanındaki taş kaide üzerine köfeki taşından yuvarlak ve tek şerefeli minaresi bulunmaktadır. Avludaki üzeri çatılı şadırvan XX.yüzyılın sonlarına doğru yenilenmiştir.

  Caminin doğusunda ve ayrı bir mekânda Hz.Şit ve Lokman peygamberlerin makamları ve Abbasi Halifesi Memun’un mezarı bulunmaktadır. Abbasi Halifesi Memun Adana Pozantı’da 833 yılında ölmüştür.

 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Ulu Cami (Tarsus)

  Reklam  Daha önce yerinde kilise olan ve yıkılan bu yere cami inşaatı yapılmıştır.Osmanlı dönemi eserlerinden olan bu cami Adana iline de yakındır.Tarsus ilçesinin simgeleşmiş camilerinden biridir.+ Yorum Gönder
tarsus ulu cami hakkında bilgi,  tarsus ulu cami,  tarsus ulu camii
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi