Antalya Saat Kulesi

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Antalya Saat Kulesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ÆSiя
  Özel Üye
  Reklam

  Antalya Saat Kulesi

  Reklam  Antalya Saat Kulesi

  Forum Alev
  Antalya Saat Kulesi

  antalya-saat-kulesi.jpg

  Saat Kulesi, şehrin merkezindeki, kale Kapısı mevkiinde, dış surlar üzerinde yer alır. Kim tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Bununla birlikte, 1941 yılında yayınlanan R.M.Riefstahl’ın kitabındaki saat kulesi ile ilgili resimde, kulenin soğanbaşı şeklindeki barok dönem özellikli kubbesinden, II.Abdülhamid döneminde yapılmış olabileceği tahmin edilmektedir.

  Kalın kare sur kütlesi üzerinde yükselen Saat Kulesi, kare gövdelidir. Gövdenin altında bir, üzerinde üç sıra silme bulunur. Bu silmeler arasında dört cephede birer saat kadranı yer alır. En üstteki iki silme arasında ise, ortada büyük, iki yanda küçük sivri kemerli penceresi bulunmaktadır. Bunun üzerinde de dendanlı bir üst örtü vardır. Eskiden bu örtü soğanbaşı şeklinde kubbe idi.

  Bugün saat kadranları ve saatleri, elektronik saat takılarak yenilenmiştir. Eski saat mekanizmasından sadece çanı kalmıştır. Çan üzerinde, çarmıhta Hz.İsa, orans şeklinde Hz.Meryem ve bir aziz kabartması ile Grekçe yazılar yer almaktadır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Antalya Saat Kulesi

  Reklam  Tahminlere göre 2.Abdülhamit zamanında yapılmış ve ilin simgesi haline gelmiştir.İl merkezinde bulunan saat kulesi herkesin ilgisini çekmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi