Antalya Hıdırlık Kulesi

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Antalya Hıdırlık Kulesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ÆSiя
  Özel Üye
  Reklam

  Antalya Hıdırlık Kulesi

  Reklam  Antalya Hıdırlık Kulesi

  Forum Alev
  Antalya Hıdırlık Kulesi


  Surların güneydoğu köşesinde,Karâalioğlu Parkı'nın kuzeyinde deniz kenarında yer alan iki katlı bir kuledir. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, Hellenistik dönemde kare planlı olarak yapıldığı, daha sonra yuvarlak hale dönüştürüldüğü sanılmaktadır. Üst kısmında Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait onarım izleri görülmektedir.


  Kara surlarının en güneydeki başlangıç noktasında bulunan alt kısmı kare, üst kısmı silindir şeklinde olan bir kuledir. Antik çağdan kalma bir yapı olup, içinde kare şeklinde büyük bir kütle vardır.


  Kulenin yapısı son derece sağlamdır.Bir mezar anıtı olduğu, iç yapısının özelliği nedeni ile savunma amacıyla kullanılan ya da işaret ateşi yakılan bir yer olduğu sanılmaktadır. Ancak bir ara deniz feneri olarak kullanıldığı bilinmektedir. Yüksekliği yaklaşık 13.5 m'dir.

 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Antalya Hıdırlık Kulesi

  Reklam  Çok eski zamanlarda yapılan kule değişik amaçlar için kullanılmıştır.Gözetleme yangın ve savunma olarak da kullanılmıştır.Bu kulelerin antik çağlardan kaldığı zannedilmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi