Küçük Harikalar

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Akvaryum Dünyası Bölümünden Küçük Harikalar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sen_AY
  Usta Üye
  Reklam

  Küçük Harikalar

  Reklam  Küçük Harikalar

  Forum Alev
  Denizlerdeki Mikro Faunanın Gizli Yaşamı

  Bir kaşık deniz suyunda şeffaf yaratıklardan bebek ahtopotlara uzanan bir çeşitlilikte sayısız mikro-canlı barınıyor.  "Küçük, güzeldir" açıklaması, Ekonomist E. F. Schumacher'a ait... Bu, organizmalarının çoğu küçük ölçekli olan bir gezegen için bilgece bir bakış açısı. Bir kaşık deniz suyu dahi, suyu bulandıran minicik serbest yüzücüler ve belirsizce sürüklenen canlılardan oluşan karışık bir çorbanın içindekileri gözler önüne serebiliyor. Çoğu, mikroskobik boyutlarda. Diğerleri de -neredeyse şeffaf olmasalar- aslında görülebilir büyüklükte. Kolayca biçim değiştiren jelatinimsi canlılar, akıntıda tembel tembel sürükleniyor. Bildiğimiz canlıların minyatürleri -iri gözlü balık larvaları, bebek mürekkepbalıkları ve ahtapotlar- ok gibi sağa sola fırlıyor. Onlarınki, tehlikelerle dolu bir yaşam. Bazıları yırtıcılara karşı kabuk kuşanıyor veya zehir salgılıyor; bazıları ise sadece karanlıkta hareketleniyor. Yine de sayılamayacak kadar çoğu, aç ağızlara -ya birbirlerine ya da erişkin balıklar ve büyük miktarda canlıyı bir anda yutabilen balinalar gibi daha büyük düşmanlara- teslim oluyor. Besin açısından fakir olan bu sularda hayatta kalabilmek için canlılar özelleşmek zorunda. Ve bu da beraberinde biyolojik çeşitliliği getiriyor...
  Fotoğrafçı David Liittschwager, bu gösteriyi izlemek için Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi'nden (ABD) uzmanlarla Hawaii Adası açıklarında bir araya geldi. Canlıların dikkatini çekmek için ışık kullandı. Peki bu ışığa neler geldi dersiniz? "Tam bir yaşam cümbüşü." Ve Liittschwager ışıkla oynayarak, neredeyse görünmez olanı yakaladı...

  -Jennifer S. Holland  Savaş Renkleri
  Fotoğraf : David Liittschwager


  Boyu ancak madeni 25 kuruş kadar olan bir Glaucus deniztavşanı, zehirli Portekiz savaşçısı ile beslenip, zehir hücrelerini kendini savunmak için kullanıyor. Mavi–gümüş renklerle kendini kamufle eden bu denizsülüğü, ılıman sularda geziniyor.


  Mikro Evren
  Fotoğraf : David Liittschwager


  Yaklaşık 15 kat büyütülmüş bir kaşık deniz suyu, hayat dolu. Bu plankton çorbasında böceklere benzeyen kopepodlar; uzun, cam gibi ok kurtları; kıvrımlı iplikleri andıran mavi-yeşil algler; balık yumurtaları; bir de pirinç tanesi boyunda, iri gözlü yengeç larvası var.


  Vahşi Çift
  Fotoğraf : David Liittschwager


  Büyük bir kopepod (Neocalanus robustior ) (üstte), Hawaii yakınlarındaki yüzey sularını Alciopidae ailesine mensup bir erişkin poliket kurduyla paylaşıyor. Bu poliketler çok iri gözleriyle ve yan taraflarındaki siyah beneklerle tanınırlar.


  Serbest Yüzücü
  Fotoğraf : David Liittschwager


  Entomacrodus türünden, bir olta iğnesi gibi kıvrılmış olan bu larva şeffaf ve fotoğrafçının ışıkları altında neredeyse renksiz görünüyor... İlk günlerinde Hawaii açıklarındaki yüzey sularında kalan bu balıklar erişkinliklerinde kayalık kıyılar boyunca dalgaların dövdüğü sığ havuzlarda yaşar.


  Yassılaşmak
  Fotoğraf : David Liittschwager


  Bu pisibalığı larvası şimdilik başka balıklarla birlikte yüzüyor, şeffaflığı onu avcılardan koruyor. Kısa süre içinde dipte yaşayan, kendini kuma gömüp yukarıyı izleyen bir balık olacak. Başlangıçta her iki tarafta bir göz yer alıyor; kafatası geliştikçe gözlerden biri taşınıp diğeriyle buluşuyor.


  Genç ve Cilveli
  Fotoğraf : David Liittschwager


  Erişkin poliket kurt yüzeye çıkmak, çiftleşmek ve ölmek için "kürekler" geliştirir.


  Hayata Başlangıç
  Fotoğraf : David Liittschwager


  Balık yumurtaları, gelişen embriyoları ve larvaları besleyecek yağ damlaları içerir.


  Küçükten Başlamak
  Fotoğraf : David Liittschwager


  Hawaii'deki Coryphaena hippurus larvası, büyüdüğünde bazen sudan dışarıya sıçrarken görülebilen çok değerli bir av balığına dönüşecek. Larvalara çoğunlukla yüzey akıntılarının buluştuğu ve deniz canlılarının, döküntülerin ve köpüklerin biriktiği yerlerde rastlanır.


  Hayal Uçuşu
  Fotoğraf : David Liittschwager


  Yüzgeçleri ince fırça darbelerini andıran, Cheilopogon türünden bu balık günün birinde su yüzeyine çıkarak yukarıda hız patlamalarıyla süzülecek. Şimdilik hayatta kalmanın hiç de güvencede olmadığı su kütlesi içinde ok gibi fırlayarak hareket ediyor.


  Şeffaf ve Yırtıcı
  Fotoğraf : David Liittschwager


  Erkek karides larvası şeffaflığı sayesinde göz önünde saklanarak donanımlı bir yırtıcıya dönüşüyor.


  Kabuksuz Salyangoz
  Fotoğraf : David Liittschwager


  Garip bir jelatinimsi kütle görünümündeki Firoloida desmaresti aslında yumuşak vücutlu diğer deniz canlılarını avlayan yırtıcı bir salyangozdur.


  Lezzetli Lokma
  Fotoğraf : David Liittschwager


  Boyu ancak iki santime varan bu kılıçbalığı larvasının önünde üç metreye varması için belki de daha 10-20 yıllık süre var. Diğer balık larvalarını ve ufak kabukluları yediği bu ilk günlerinde daha büyük balıklara yem olma tehlikesi her zaman bulunuyor.


  Parlak Gelecek
  Fotoğraf : David Liittschwager


  Bezelye tanesi kadar olan bu uzunpervane balığı larvası şimdilik daha büyük hayvanlar için kolay lokma; ama erişkinliğe varınca 90 cm eninde koni biçimli bir yaratığa dönüşecek.


  Tam Donanımlı Fotoğraf : David Liittschwager


  Bu bebek ahtapot, karanlıktan yararlanarak beslenmek üzere su yüzeyinin yakınına çıkmış. Erişkin hale geldiğinde dipte gezecek, avını kaba kuvvetle ele geçirecek ve barınmak için kovuklara gizlenecek.


  Mavi Güneş
  Fotoğraf : David Liittschwager


  Mavi bir güneşi andıran ve denizanasının akrabası olan mavi düğme, tek bir organizma değil; koloninin yüzmesini sağlayan gaz dolu merkezde birleşen çok sayıda organizmadan oluşuyor. Her bir dokunaç, bu organizmalar birleşiminde -avlanma, sindirim, üreme gibi- özel bir role sahip. Mavi pigment morötesi ışını engelliyor.


  Melek Kanatlarında
  Fotoğraf : David Liittschwager


  Deniz kanatayaklısı, narin kabuğundan çıkıyor. Yapışkan mukoza bir ağla besin yakalarken, kanatlar -aslında değişmiş bir ayak- ilerlemesini sağlıyor.


  Av Peşinde
  Fotoğraf : David Liittschwager


  Kabuklular sınıfından bir canlının larvası, pörtlek gözleriyle av arıyor; mızrağa benzer alın dikeni de kendini savunmasına yarıyor
 2. 2
  blackex_16
  Özel Üye

  --->: Küçük Harikalar

  Reklam  cok cok ilqincLer paylasım için cok saol emeğine sağlık 3. 3
  RockBoys
  Emekli
  Çok ilginç ve hoş bir paylaşım...Çok saolasın bizimle paylaştıgın için...+rep 4. 4
  kadir91
  Üye
  gerçktn de çk ilginçmiş yaa saol eline sağlık

 5. 5
  bsbuse
  Üye
  güzel konu.....

 6. 6
  WeLCoMeHeLL
  Üye
  cok guzeller paylasımıcın saol

 7. 7
  AtesZinciri
  Üye
  wawyyy bee daha neler öğrenicez acaba.. bunlar çok güzell...

 8. 8
  chatlak kız
  Üye
  gercekten cok deısık canLılarr:)

 9. 9
  dilek92
  Üye
  çok ilginç gercekten görünmez oluolar resmen

 10. 10
  *m!Ra*
  Üye
  hepsi birbirinden ilginç

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi