Poecilia latipinna (Yelken Kuyruklu Moli)

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Akvaryum Dünyası Bölümünden Poecilia latipinna (Yelken Kuyruklu Moli) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Small_Devil
  Özel Üye
  Reklam

  Poecilia latipinna (Yelken Kuyruklu Moli)

  Reklam  Poecilia latipinna (Yelken Kuyruklu Moli)

  Forum Alev
  Poecilia latipinna (Yelken Kuyruklu Moli)  Latince Adı: Poecilia latipinna

  Habitatı ve Anavatanı: Kuzey Amerika'nın güney doğusu. Sakin nehirler ve nehrin denizle buluştuğu bölgeler. Tatlı, acı, hatta tuzlu sular.

  Beslenme Biçimi: Kuru yemler, Yosunlar, Kaliteli dondurulmuş tübifex kurdu içermeyen yemler

  Davranış Biçimi: Barışcıl

  Kendi Türlerine Davranışı: Üreme dönemlerinde hafif çatışmalar yaşanabilir

  Yüzme Seviyesi: Orta - Yüzey

  Cinsiyet Ayrımı: Erkekler daha küçük boyutlu olur. Dişilerde gonopod bulunmaz.

  Üreme: Canlı doğum ( Yumurtanın balığın karnından ayrıldıktan hemen sonra yırtılması ile) 60 civarında yavru dünyaya getirirler.

  Sıcaklık: 20-28 C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 12 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 60 lt

  Zorluk Seviyesi: 2

  Genel Yorum: Akvaryumların üst-orta kesimlerini dolduran ve hareketli davranış biçimleriyle dikkat çeken tropik balıklardır. Yem konusunda seçici olmamakla birlikte biyolojik ortamın oturmasıyla kayalarda, bitkilerde oluşan yosunlarıda iştahla tüketirler. Ilımlı bir balık olması nedeniyle diğer barışcıl tropik balıklarla yaşatılabilir. Cinsiyet ayrımı balıkların alt bölümlerinde bulunanan yüzgeçleri sayesinde yapılır. Alt bölümlerinde ince uzun çıkıntıları(gonopodları) bulunan molly erkektir. Dişilerin karın bölgesinde ise üçgen şeklinde alt yüzgeç bulunur. Ani sıcaklık değişimlerine ve soğuğa fazla dayanıklı değildirler, yaşanabilecek sorunların başında beyaz benek ve mantar bulunur. Akvaryum suyuna 50 litreye bir çay kaşığı tuz atmak direnç kazanmaları için faydalı olur.

  Bilgilerin Açıklaması

  Davranış Biçimi: Balıkların karma tanklardaki davranış biçimidir. Üreme döneminde hemen her canlının daha saldırganlaştığını göz önünde bulundurmak gerekir.
  Yüzme Seviyesi: Balığın doğal şartlarda nerede yüzdüğü ile ilgili bilgidir.
  En Fazla Büyüdüğü Boy: Balığın geldiği en büyük boydur. Genellikle bu boya gelmesi zorken, bazı bireylerin bu boyu geçtiği de görülebilir.
  En Az Akvaryum Hacmi: Balığın karma tankta rahat yaşayabilmesi için gerekli minimum hacimdir. Üretim tankları gibi 2 balığın bulunduğu durumlarda daha küçük tanklar kullanılabilir. Sırasıyla; balığın ortalama boyuna, hareketliliğine ve narinliğine bakılarak değerlendirilmiştir.
  Zorluk Seviyesi: 1 en kolay, yeni başlayanlar için uygundan. 5 en zor, sadece uzman akvarisltere uzanan balığın akvaryum şartlarında beslenmesini zorluğu ile ilgili bilgi.
 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Poecilia latipinna (Yelken Kuyruklu Moli)

  Reklam  Çok fazla doğurabilen bir balık türüdür.Bu balıkların diğer balıklar ile uyumu çok fazladır.Uysal hareketleri dolayısı ile barış balığı da denmektedir.Ot ile beslenmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi