Şabut ve Manyar Balıkları

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Akvaryum Dünyası Bölümünden Şabut ve Manyar Balıkları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Toprak
  Özel Üye
  Reklam

  Şabut ve Manyar Balıkları

  Reklam  Şabut ve Manyar Balıkları

  Forum Alev
  Şabut iriliği ve etinin lezzetinden dolayı Dicle ve Fırat nehirlerinin kenarında yaşayanlarca en iyi bilinen balıklardandır. Zeugma villalarının taban ve duvar mozaiklerinde bile resmi olan bir balıktır.

  Asıl Şabut (Barbus grypus) Sırt yüzgecinde 4 sert, 7-9 yumuşak dallanmış ışın, Anal yüzgeç 3 sert 5 yumuşak ışın içerir. Boyu 2 metreye ve ağırlığı da 60 kiloya ulaşır.

  Hepçil beslenir. Kabuklu ve eklem bacaklılarla, avladığı balıklarla ve bitkiler ve kökleri ile beslenir.


  Urfa yöresinde bu balığa "Fıratın Şahı" denmektedir. Hakkında çok araştırma olmadığından ve yöresel olarak iki farklı türe de Şabut dendiğinden burada iki tür (Barbus grypus ve Barbus esocinus) hakkında ortak bilgi vermeye çalışacağım.

  Asıl Şabut Barbus grypus  Güneydoğu Anadoluda özellikle yüksek dağlardan kar erimesiyle su alan büyük nehirlerde yaşar. Dicle, Fırat ve yakınındaki İran ve Irak nehirlerinde yaşar. Hindistanda yaşayan Tor genusuna dahil balıklarla yakınlığı olup, o genusun Akdeniz havzası ile bağlantılı olan bir türü olarak da adlandırılabilir.

  Manyar da denilen Barbus esocinus avlaması ve yemesi daha zevkli bir balıktır.


  Manyar Barbus esocinus  Güzel görünümü ve devasa boyutlarıyla tatlısu avcılarının hayallerini süsleyebilecek bir balıktır.
  Asıl Şabut şekil olarak tatlısu kefali yada ot sazanına benzemesine rağmen, tipik bir barbus olarak iki çift bıyığı olmasıyla onlardan ayrılır.

  Şabut oldukça irileşen, avlaması zevkli bir balıktır. Dip, bırakma oltaları ve uzatma ağlarıyla yakalanır. Kaşıklara ve diğer spinerlara da atlar. Irak işgal edileliden buyana coniler fly ile de avlamaktadır.


 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Şabut ve Manyar Balıkları

  Reklam  Ülkemizdeki tatlı su balıkları genellikle Fırat ve Dicle nehirleri ile Van gölünde bulunmaktadır.Burada bulunan balıkların fazla çeşitli olmadığı görülmektedir.Özellikle Fırat ve Dicle nehirlerinden insanların yakaladıkları balıklar ticari amaçlar için kullanılmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi