Sazan Balığı

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Akvaryum Dünyası Bölümünden Sazan Balığı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Toprak
  Özel Üye
  Reklam

  Sazan Balığı

  Reklam  Sazan Balığı

  Forum Alev
  Sazan ailesi tatlısuların en çok tür içeren balık grubunu oluşturur.

  Ülkemiz sularında 100 civarında türü yaşar. Şekillleri ve yaşam biçimleri birbirinden oldukça farklı pek çok balığı içerir.

  Inci balığı (Alburnus alburnus) .... Bıyıklı balık (Barbus barbus) .... Kırmızı havuz balığı (Carassius auratus auratus)

  Dere kayabalığı (Gobio gobio) .... Kadife balığı (Tinca tinca) ... Koca ağız balığı (Aspius aspius)  Sazanlar dünyada yaklaşık 2000 balık türü ile en büyük balık familyasıdan biridir. Aralarında 10 cm'yi geçmeyenleride vardır, 2 metreye kadar varanlarıda. Bu familyaya ait balıklar Kuzey Amerika, Avrupa, Afrika ve Asya'da bulunurlar.

  Bu familyadaki balıkların ortak özellikleri, çenelerinde dişleri bulunmadığı ama bunun yerine kursak kemiklerinin üstünde dişe benzer uzantılar bulunmasıdır (bunlar ayrıca birbirlerine çok benzeyen sazangiller türlerini birbirlerinden ayır etmek için incelenir).

  Tam gelişmiş bir mideleri yoktur, sadece bazen incelen ve kalınlaşan bir bağırsakları vardır.


  Sazan balığı (Cyprinus carpio), sazangiller (Cyprinidae) familyasına adını veren tatlısu balığı. Göl ve yavaş akan derelerde bulunur. Uzun gövdeli, solucan, böcek larvaları ve bitkilerle beslenen bir dip balığıdır. 1,5 metre boyunda, 35 kg ağırlıkta olanları vardır. Ömrü 40-50 yıla kadar varabilir.

  Türkiye'nin akdeniz ve güneydogu bölgesi haricinde heryerinde bulunur.Ancak, Akdeniz Bölgesinin en önemli akarsularından olan Göksu Irmağı'nda bol miktarda sazan yaşamakta ve ağırlıkları 10-12 kilograma ulaşabilmektedir.


  Sazangiller familyasından, uzun ve iri gövdeli bir tatlı su balığı. Anayurdu Asya'dır. 12. yüzyıldan sonra, Avrupa ve Amerika'nın tatlı sularında üretilmiştir. Suni balıkçılıkta önemli yer tutar.

  Göl ve yavaş akan derelerin dip sularında yaşar. Solucan, böcek larvaları ve bitkilerle beslenir. Çoğunlukla boyları 1 metreden fazla olur. Ağırlığı 25 kg'dan fazla olanları da vardır.


  Her ısıdaki suya uyum sağlar. 3-30°C arasındaki sularda rastlanır. Aşırı soğuklarda toplu halde çamura gömülerek kış uykusuna yatarlar.

  Kışın ölmeden donabilirler. Su akıntısına karşı yüzebilirler. Kuyruğunu çeneleri arasına sıkıştırır, bıraktığında zemberek gibi boşanarak 3-5 metre sıçrayarak çağlayanları aşabilirler.

  Pullu ve pulsuz birçok çeşidi vardır. Pullu türleri iri pulludur. Renk ve biçimleri yaşadıkları ortama göre değişir.

  Genellikle sırtı koyu yeşil, yanları ve karın altı yeşilimtrak kahverengidir. Küçük ağızlı kalın ve oynak dudaklıdır.

  Üst çenelerinden dört bıyık sarkar. Ağız dişleri yoktur. Yutak (farinks) dişleriyle besinlerini öğütürler. Bıyıkları dokunma organı olarak görev yapar.

  Dipleri karıştırır, suyu bulandırırlar. Çevik ve hareketli balıklardır. Sürüyle dolaşırlar. Eti fazla kılçıklıdır. İrileri iyi pişirildiğinde eti beğenilir.

  Nisan-Haziran arasında yumurtlarlar. Yumurtaları bitkilere yapışır. Bir dişi, bir defada yarım milyon yumurta bırakabilir. Yumurtaların çoğu diğer balıklar tarafından tüketilir.

  Ortam ısısına bağlı olarak en geç bir hafta içinde yumurtalar açılır. Üç yılda erginleşirler. Sazanların 100 yıl kadar yaşadığı söylenirse de, ömürleri normal olarak 40-50 yıl kadardır. Balıkçılar bunları harekete geçirmek için gürültülü sesler çıkarırlar.

  Ağla bol miktarda avlanırlar. Durusu gölünde 30 kg gelenleri vardır.

  Bin yıldan beri insanlarca suni olarakta yetiştirilen sazan balığından insanlar tarafından çesitli süs balıkları türetilmiştir. Bunların en tanınmışları bir akvaryum balığı olan altın balık (Goldfish) ve Japonya'da yüzyıllardır rengarenk ceşitleri türetilen koi Sazanıdır.
 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Sazan Balığı

  Reklam  Sazan balıkları da çeşitlere ayrılmaktadır.Sazan ülkemizde serin nehirlerde yaşarlar.Sazan balıkları kolay yakalanmakta ve etsel değeri orta derecede olan bir balıktır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi