Kılıçkuyruk Balığı

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Akvaryum Dünyası Bölümünden Kılıçkuyruk Balığı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  melih2323
  Yeni Üye
  Reklam

  Kılıçkuyruk Balığı

  Reklam  Kılıçkuyruk Balığı

  Forum Alev
  Kuyruklarının genellikle altında bulunan uzun çıkıntı sebebiyle bu adı almışlardır.Doğada bir kaç kırmızı renkli çeşidi bulunmasına rağmen bu gün akvaryumcular tarafından yapılan varyasyon üretme çalışmaları sonucu bir çok türe ve güzel görünümlere kavuşmuşlarıdır.

  Erkekleri dişilerinden kuyruklarındaki kılıç tabir edilen uzantılarının daha belirgin olması,vücut yapılarının küçük ve ince olması ile ayırt edilir.Erkekler özellikle kendi türlerinin erkeklerine karşı agresiftirler,bu yüzden akvaryumda birden fazla erkek kılıç bulundurmamak da fayda vardır,ama bulundurulmak istenirse de akvaryumunuzun ebatlarının büyük olması gerekmektedir.Kılıç erkeklerinin diğer türlere karşı hırçın olmasını istemiyorsanız beslemek istediğiniz kılıç erkeği yavru iken tanka almalı ve böylece onun diğer balıkların üstünlüğünü kabul etmesini sağlamalısınız.Erkekler kendi türlerinden olan erkeklere karşı acımasızdır,kıskançlık sebebiyle erkekler kendi aralarında çetin mücadelelere girebilirler ve bu mücadeleler ölümle sonuçlanabilir.

  Kılıçkuyruklar ailelerinin en dayanıklı balıklarındandırlar20-30 C° arasında yaşayabilirler ve ailenin diğer türlerine göre daha çok canlı yemden hoşlanırlar.Bir diğer besin kaynakları da alglerdir,alg yerine ıspanak veya marul uygun biçimde verilebilir.

  Doğada bulunan kılıçkuyruklar zeytin yeşili rengindedirler.Araştırmalar ve eşleştirmeler sonucu değişik varyasyonlar edinilmiştir.

  Kılıçkuyruk türlerinin doğurganlıkları cinslerine göre değişir.En fazla yavru veren türü Yeşil Kılıçkuyruktur,bir defada 100-200 arası yavru verebilir.Melez türlerde ise bu sayı oldukça azalarak 20-50 ye düşer(damızlık balıklar için söz konusudur).

  Çiftleşme çağları 6.-8. ayda başlar.ömürleri 4-5 yıldır.Dişilerinin bazı durumlarda(akvaryumda erkek olmaması,tehlike,az erkek)kuyruklarının uzayarak erkekleştikleri görülür.Yavrularından sağlıklı ve seçkin olmaları beklenirse canlı yem,alg,ıspanak suyu ile beslenmeli ve 6. ay sonunda bol sulu geniş bir akvaryuma alınmaları gerekir.  Yeşil Kılıçkuyruk:Hoş bir zümrüt zeytin yeşili rengindedir.Sırt ve kuyruk yüzgecinde kırmızı şeritleri vardır.Maalesef bu balığı akvaryumcularda bulmak tamamen tesadüflere kalmış.

  Kırmızı Kılıçkuyruk:Yeşil kılıçkuyrukla kırmızı platinin çiftleştirilmesi sonucu elde edilmiş bir türdür.Kırmızının tüm tonlarında olanları vardır.

  Altın Kılıçkuyruk:Altın sarısı renginde olan bu balığa pek rastlamak mümkün değil.Sarı velifera ile çiftleşme sonucu elde edildiği sanılmakta. 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Kılıçkuyruk Balığı

  Reklam  Kılıçkuyruk balığı görüntü itibari ile oldukça güzel ve sade bir yapıya sahiptir.Göbek altında bulunan kılıç şeklinde çıkıntıları erkeklerde daha belirgindir.Dişi olan balıklar erkeklere göre daha küçük bir yapıya sahip olması da ayırt edici bir özellik taşımaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi