Mercan Resiflerindeki Yaşam : Melek balığı, Horozbina, Papağan Balığı

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Akvaryum Dünyası Bölümünden Mercan Resiflerindeki Yaşam : Melek balığı, Horozbina, Papağan Balığı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Toprak
  Özel Üye
  Reklam

  Mercan Resiflerindeki Yaşam : Melek balığı, Horozbina, Papağan Balığı

  Reklam  Mercan Resiflerindeki Yaşam : Melek balığı, Horozbina, Papağan Balığı

  Forum Alev


  Mercan Resiflerindeki Yaşam : Melek balığı, Horozbina, Papağan Balığı

  Mercan resiflerinde pek çok balık birarada yaşar. Her türün kendine özgü özellikleri vardır. Melek balığı ve Horozbina balığı gibi gündüz avlanan balıklar güneş batmaya başladığında mercan resiflerindeki kuytu yerlere ve yarıkların içerisine girer.

  Cerrah balığı, papağan balığı, keçi balığı ve Lapina gibi gündüz avlanan balıklar ise çiftleşmek için alaca karanlık vakitlerini kullanırlar. 2000'den fazla cerrah balığı çiftleşmek için biraraya toplanabilir ve bu balıklar yumurtlamak için genellikle resiflerin kenarlarını kullanır. Mercanlarda yaşayan balıkların genel davranışları da çeşitlilik gösterir.

  Örneğin mercanlarda yaşayan papağan balığı gibi bazı balıklar derin bir uykuya dalar. Pufferfish gibi bazı balıklar ise yarı uyanık bir şekilde dinlenmeye geçer. Keçi balığı ve diğer bazı balıklar gündüz kullandıkları parlak renklerinin daha soluk olanlarını adeta farklı bir deri gibi gece kullanır.

  Süngerler, mercanlar ve yumurtlayan bazı balıklar da mercan resiflerinde yaşayan canlılardır. Bundan başka küçük yengeçler ve karidesler de resiflerdeki mikroskobik bitki ve hayvanlar ile beslenmek için mercan kayalarına doğru çıkarlar.

  Yine mercan resiflerinde yaşayan köpek balıkları ve müren gibi balıklarsa karanlıkta besin bulabilmek için çok güçlü olan koku duyularını kullanır. Allah deniz altında yarattığı bu renkli dünya ile bize örneksiz sanatını ve sınırsız ilmini tanıtır.
 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Mercan Resiflerindeki Yaşam : Melek balığı, Horozbina, Papağan Balığı

  Reklam  Mercan kayalıklarında bir çok balık türü yaşamaktadır.Bu balıkların büyük kısmı görünüm olarak akvaryuma uygun olmaktadır.Bu balıklar her zaman ot ve et ile beslenmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi