Çarpan Balığı (Trakonya trachintjs st.)

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Akvaryum Dünyası Bölümünden Çarpan Balığı (Trakonya trachintjs st.) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Çarpan Balığı (Trakonya trachintjs st.)

  Reklam  Çarpan Balığı (Trakonya trachintjs st.)

  Forum Alev
  ÇARPAN BALIĞI (Trakonya)-(Trachintjs st.):


  İngilizce adı Weever fish’ tir. Denizlerimizde üç türü yaşamaktadır, birbirine çok benzerler, vücutları yanlardan hafifçe yassılaşmış olup, gözler başın üzerinde yer alır Renk üst kısımlarda mavi-kırmızıda, kırmızı-gri’ ye değişmekte karın kısımlarında kirli beyaz olmaktadır. Göğüs ve özellikle sırt yüzgeçlerinin önde yer alan dikenlerinde çok etkin zehir içerirler. Boyları en çok 40 cm' dir. Çoğunlukla kendini kuma gömen bu balıkların, üzerlerine basıldığında yada çıplak elle tutulduğunda, dikenleri batmakta ve hemen çok şiddetli bir ağrı başlamaktadır. Yaranın çevresi kızarmakta ve şişmektedir.

  Kişinin duyarlılığına bağı olarak, bulantı, kusma, adale seyirmesi, solunum zorluğu, kalp durması şok ve koma gibi çok ciddi olaylar olabilmektedir. İğnenin batması durumda, yara amonyak ile yıkanmalı ve zehirin yapısını bozabilmek için olabildiğince sıcak suya sokulmalıdır. Hasta en kısa zamanda en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Şişen yerlere buz ve alkol pansumanı yapılabilir.
 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Çarpan Balığı (Trakonya trachintjs st.)

  Reklam  Çarpan yada çırpan denen balık Akdeniz ve Ege denizde bolca bulunmaktadır.Bu balıkların dikenleri zehirlidir.Bu nedenle yakalandığı zaman çok dikkat etmek gerekmektedir.Fakat eti yemek açısından oldukça lezzetlidir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi