Kaplumbağalarda Mantar Hastalığı Belirtileri

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Akvaryum Dünyası Bölümünden Kaplumbağalarda Mantar Hastalığı Belirtileri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Genç.bjk
  Bayan Üye
  Reklam

  Kaplumbağalarda Mantar Hastalığı Belirtileri

  Reklam  Kaplumbağalarda Mantar Hastalığı Belirtileri

  Forum Alev
  Kaplumbağalarda mantar belirtileri:  Kabuğunda yumuşak kokulu bölgeler. Çoğu zaman çenesinin altında siyah ve yumuşak bir nokta da olur. Kabuktaki beyaz lekeler kalsiyum eksikliği veya kabuğun dökülüp büyümesine de işaret olabilir.

  Yumuşak ve bozuk doku kazılmalıdır.

  Eğer mantar olduğunu eminseniz sırasıyla şu adımları izleyin, ve biri işe yaramaz ise diğerine devam edin.
  1. Tuzlu su ile banyo:

  2 yemek kaşığı kaya tuzunu veya deniz tuzunu litre başına 10 gr olacak şekilde karışırınız. Buna aynı zamanda mantara karşı ilaç da ekleyebilirsin. Suyun derinliği kabuğu kaplayacak kadar olmalı. Yani derin değil. Mantarın yoğunluğuna göre her gün bir kaç saat olacak şekilde 3-5 gün boyunca tuzlu su ile banyo yapsın kalan zamanda kuru kalsın.

  2. Hidrojen Peroksit (tavsiye etmem, çünkü ben de uygulama şeklini ve etkisini bilmiyorum) veya betadin (iyodin) veyahut antibiyotikler kullanılabilir. Her ne kadar mantarı iyileştirse de bölgedeki yaranın iyileşmesini yavaşlatılyor. Antiseptik olarak genelde piyasada adı nolvasan olarak bilinen ancak belki Türkiye'de adı farklıdır. Ana maddesi klorahegzidin. En iyi sonuçlar bu ilaçla alınır. 1/100 oranda kullanılır. Genelde de mavi renkli bir madde, sprey olarak da kullanılabilir.

  Bedatine ve kuru tutma ile iyi sonuçlar alınabilir, ancak iyotlu tüm çözeltiler kaplumbağanın karaciğerine zarar verir. Genel olarak tuz zaten kaplumbağaya zararlıdır.

  Bunun yanında mantar hastalığına tutulan kaplumbağaların ağızlarının (gaga gibi) özellikle alt çenesinde siyah nokta gibi bir çürüme olabilir. Burayı da ayrıca tedavi etmeyi unutmayınız. Eğer cildinde varsa bir yine yukarıdaki yöntem ve yanında mantar için kremler kullanılabilir.

  Unutmayınız ki, mantar hayvanlardan size bulaşabilir, kendi hijyeninizi ihmal etmeyin ve kaplumbağaya baktıktan sonra kendinizi de bu ilaçlarla dezenfekte etmeniz gerekir.
 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Kaplumbağalarda Mantar Hastalığı Belirtileri

  Reklam  Deniz kaplumbağaları uzun yaşayabilmektedir.Bu uzun hayatları boyunca değişik hastalıklara maruz kalabilirler.Bir de akvaryum balıkları ve kaplumbağaları hastalanabilmektedir.Bunlar için çeşitli ilaçlar bulunmaktadır.Bu ilaçların düzenli olarak kullanılması ve akvaryum suyuna konması gerekir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi