Tatlı Su Akvaryumu Karides Üreme

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Akvaryum Dünyası Bölümünden Tatlı Su Akvaryumu Karides Üreme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  tuanamlk
  Usta Üye
  Reklam

  Tatlı Su Akvaryumu Karides Üreme

  Reklam  Tatlı Su Akvaryumu Karides Üreme

  Forum Alev
  .Genel bakış Tatlı su Akvaryum Karideslerin bazı yönlerini bilinmemektedir, eşsiz bir üreme süreci vardır. Çoğu zaman çarpık ya da yanlış bilinir. Bu makale tatlı su akvaryumu olan karidesin olası üreme süreci olarak açıklamak için hazırlanmıştır.


  1.Genel bakış  Tatlı su Akvaryum Karideslerin bazı yönlerini bilinmemektedir, eşsiz bir üreme süreci vardır. Çoğu zaman çarpık ya da yanlış bilinir. Bu makale tatlı su akvaryumu olan karidesin olası üreme süreci olarak açıklamak için hazırlanmıştır.

  2.Cinsiyet belirleme

  Önemli olan bir konuda karidesin çiftleşmesidir. Cinsiyetleri bilinen karidesler için çiftleşme kolaydır. Örneğin kırmızı kiraz karides, Sarı Karides, Kartopu Karides ve diğerleri için çiftleşme çok kolaydır. Fakat Kırmızı Goldflake Karides, Kardinal Karides, Harlequin Karides ve diğerleri gibi türler için çiftleşme son derece zor olabilir.


  -Yaş-

  Çiftleşme elbette yaşa bağlıdır. Bazı karidesler genç yaşta yavru verebilirken bazı türler için yetişkinleri bile çok zordur hatta imkansız bile olabilir.

  -Boyutu ve Renkleri-

  Pek çok türde dişi genellikle erkekten daha büyüktür. Ayrıca, dişi genelde daha fazla renge sahiptir ve koyudur. Kırmızı kiraz karideste olduğu gibi dişi büyük ve koyu renklidir. Ve erkekte tam aksine küçük ve açık renkli olabilir. Dişi kiraz karideslerin bazı türlerinde sırtlarından aşağı bir satır görülebilir. Aşağıdai resimde bir erkek ve bir dişinin fotoğrafı bulunmakta.

  Erkek ve dişi kırmızı karides.  -Cinsiyet Özellikleri-

  Cinsiyet ayrımı her zaman dış görünüşten olmayabilir. Bazı karideslerin cinsiyetlerini bazı dönemlerde oluşan değişimlerle anlıyabilirsiniz. Birçok karides dişisi ilk yumurta oluşumlarını sırtlarında başlar. Tabi bazı türlere göre büyüklük ve rengi değişebilir.

  -Eyer-

  En önemli ayırt edici özellik eyerdir. Dişi karideslerde üreme dönemlerinde eğer görülür. Eğer denilmesinin sebebi atın sırtına benzeyem bir yerde oluşan yumurtalardır.

  Sarı karides yumurta ve sele ile.
  -Kavisli göbek-

  Bir erkek ve bir dişinin arasındaki farkı anlamak için başka bir yoluda kavisli Göbek, ya da kuyruk altında bölgenin görünümüdür. Dişi hamile kaldığında göbek hasara karşı savunma işlevi görür. Fakat bu göbek eksikliği karidesin her zaman erkek olduğu anlamına gelmez. Aşağıda bir eğik göbek ile Kristal Kırmızı Karides Erkek bir fotoğraf bulunmakta.

  Dişi bir kristal karides ve göbeği.


  3.Çiftleşme

  Bir dişi ve bir erkek arasında çiftleşme çok kısa sürer. Dişi genelde geriye yatarak erkek spermlerini sargılar.

  Kırmızı kiraz karides (erkek dişinin üstünde)


  Kırmızı kiraz karides (erkek dişinin üstünde)


  Dölleme:

  Erkek dişinin selesine yumurtalar aktarılmadan önce spermler. Yumurtalar karına ulaştığında daha önceden depolanmış sperm tarafından döllenir. Yumurtaların karın bölgesin çıktığında döllendiğine yönelik büyük bir yanlış anlaşılma vardır. Bu bilgi doğru değildir. Eğer yumurtalar mevcut değilse dişi hücreleri göremezsiniz; dişi hücreleri ancak yumurtalar mevcut olmadığında görebilirsiniz. Erkeğin, dişinin vucuduna sperm bırakmak için ince bir organı olduğuna inanılır. Aşağıda yakınlaştırılmış fotoğraf gibi.

  Erkek kiraz karidesin organı.


  Yakınlaştırılmış hali.


  4.Hamilelik

  -Yumurtlama-

  İlk yumurtalar sırt bölgede oluşur ve karına düşer. Yumurtaların düştüğü olabilmektedir. Genç dişi karidesler ilk yavrulayışta yumurtaları atma eğilimindedir. Dişinin sağlıksız yada birkaç yumurta düşürdükten sonra mutsuz olduğuna inanıyoruz. Ve doğurmak için mutlu olması gerekmektedir.

  -Yumurtanın gelişimi-

  Yumurta gelişimi bütün karides türlerinde aynıdır. Bazı türler daha fazla yumurta tutarlar. Yumurtaların renklenmesi türler arasında farklılık gösteririr. Bazı yumurtalarda gözler belirgin olmayabilir fakat genellikle gözler yumurtayla birlikte gelişir ve gözle görülür. Aşağıda sarı karides ve kar topu karidesin yuurtaları fotoğraflanmıştır.

  Sarı karides yumurtaları ve gözleri


  Kartopu karides yumurtaları ve gözleri


  5. Yumurtadan çıkma.

  -Yenidoğan karidesler-

  Karidesin kuluçka dönemi oldukça hızlıdır. İnsanlar gözlemlerinde karnın içindeki yavruların dışarı uçmaya çalıştıklarını söylüyorlar. Bu durum yavruların dışarıya uçmaya çalıştığını göstermiyor. Sadece anne yavrularını havalandırarak mantar olmasını engellemek ve çabuk gelişmelerini sağlamak için. Kuluçkadaki dişi çok narindir bu yüzden gündüzleri pek ortalıkta dolaşmazlar ve hatta geceleride dışarıya çıkmayabilir. Aşağıda yeni doğmuş Kırmızı Kiraz Karides bir fotoğrafı var.  -Yavrulama fotoğraları-

  Peter Maquire yine büyülür bir anı karelemeyi başardı.

  Kuyruk görünür.


  Artık dışarıda.


  Çeviren: Batuhan AYDINOĞLU 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Tatlı Su Akvaryumu Karides Üreme _Forum Alev

  Reklam  karidesimin yumuttalarından yavru karides çıkmıyo naapmalıyım 3. 3
  <3DILAN<3
  Yeni Üye
  Sağolll gzl olmuş.+ Yorum Gönder
karideslerin üremesi,  karides yavrulama,  karides yumurtası,  karideslerde üreme,  kiraz karides üreme
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi