Asker Uğurlama

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Anadolu Gelenekleri Bölümünden Asker Uğurlama ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Asker Uğurlama

  Reklam  Asker Uğurlama

  Forum Alev
  Asker Uğurlama ile ilgili yazı

  Askere uğurlamalar: Ondo-kuz yaşına gelen gençler, önce yoklama yaptırırlar. Fiziki, akli durumları askerlik şubesi personeli ve bir doktor tarafından görülür. Daha sonra eğitim birlikleri belirlenir.
  Özellikle her Türk gencinin gönlünde şerefli bir askerlik yapmak yatar. Halk arasında, askerlik yapmayan insanların pek itibarı olmadığı görülmektedir. Bu nedenle, askerlik yapmanın önemi büyüktür.
  Pusulası çıkan gençler, kendi aralarında birtakım hazırlıklar yapar. Bu hazırlıklar askere gidecek gencin kendi evi ya da köyün herhangi bir yerinde (askere gidecek gençler ortak olarak) eğlence yaparlar ve köyün yaşlıları ziyaret edilir.

  Yörede bazı köylerde, askere gidecek gençler bir araya gelerek, mevlit okutturulur, para toplanır. Toplanan para, eşit olarak, askere gidecek gençlere dağıtırlar. Daha sonra, yöresel oyunlar oynanır, gençler kendi aralarında da eğlence düzenleyerek, asker olmanın gurur ve şerefini yaşamaya çalışırlar.

  Sıra askere gidecek gençleri uğurlamaya, göndermeye, daha doğrusu ayrılığa gelir. Askerler, ayrılacakları gün köyün belirli bir yerinde toplanırlar, kemence ya da davul zurna eşliğinde yöresel oyunlar oynatarak arabaların klaksiyonları (korna) eşliğinde kalabalık bir halk kitlesi tarafından gidecekleri son arabaya kadar neşe içinde ***ürülürler. Gençler, birliklerine gidecekleri son arabaya bindiklerinde, el sallamalar, sevinç ve ayrılık gözyaşları ile hüzün yaşanır.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Asker Uğurlama

  Reklam  güzel bilgiler sağolun+ Yorum Gönder
asker uğurlama yazıları,  asker uğurlama ile ilgili yazı,  asker ugurlama ile ilgili yazı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi