Karayip Denizi İle İlgili Bilgiler

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ansiklopedi Bölümünden Karayip Denizi İle İlgili Bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Karayip Denizi İle İlgili Bilgiler

  Reklam  Karayip Denizi İle İlgili Bilgiler

  Forum Alev
  Karayip Denizi İle İlgili Gerekli Bütün Ansiklopedik Bilgiler.

  Karayip Denizi Hakkında Detaylı Bilgiler
  Antil Denizi olarak da bilinir. Büyük ve küçük Karayip adaları ve Orta ve Güney Amerika kıyılarıyla çevrilidir. Karayip adı, adalarda yaşayan Carib yerlilerinden gelir.
  Karayip Denizi, Meksika Körfezi’nin güneydoğusunda
  Meksika Körfezi, Kuzey Amerika kıtası tarafından neredeyse tamamen kapatılmış büyük bir su kütlesidir.
  Atlas Okyanusu’nın uzantısı olan bir denizdir. Karayip adı, adalarda yaşayan Carib yerlilerinden gelir. Karayip denizi Antil denizi olarakta bilinir. 2.754.000 km²lik yüzölçümüyle Karayip Denizi dünyanın en geniş tuzlu su denizlerinden biridir. Denizin en derin noktası
  ATLAS OKYANUSU Alm. atlantischer Ozean, Fr. Océan Atlantique, İng. Atlantic Ocean. Dünyanın ikinci büyük denizi. Büyüklük bakımından Büyük Okyanustan sonra gelir. Doğusunda Avrasya ve Afrika, batısında Amerika (kuzey ve güney) bulunur. Bu okyanus, eski dünya ile yeni dünyayı birbirinden ayırır.
  Bazıları Kuzey Buz Denizi ile Antarktika Okyanusunu da Atlas Okyanusuna dahil ederler. Umumi kanaat, Kuzey Buz Denizi ile Antarktika Okyanusunun buraya dahil olmadığı
  Küba ile
  Karayipler, Karayip Denizi ve Kuzey Atlas Okyanusu arasında ada devleti, Florida’nın güneyinde yer almaktadır. Fidel Castro’nun yönettiği, kurucuları arasında ünlü devrimci Che Guevara’nın da olduğu ülke. Başkenti Havana’dır. Puroları ile de tanınır. Küba’da amerikan doları döviz olarak kabul edilmez. IMF’ye borcu olmayan nadir ülkelerden biridir. Eğitim ilkokuldan üniversite dahil her yerde ücretsizdir.
  Jamaika arasında olup derinlik 7.686 metredir. Karayip kıyıları birçok koy ve körfeze sahiptir.
  Karayipler, Karayip Denizinde Ada, Küba’nın güneyi
  Honduras,
  Honduras, Orta Amerika’da bir demokratik cumhuriyettir. Britanya Hondurası ‘ndan (yani Belize) farklı olarak İspanyol Hondruras ‘ı olarak da bilinir. Batısında Guatemala, güneybatısında El Salvador, güneydoğusunda Nikaragua bulunur.
  Venezuela ve
  Venezuela Cumhuriyeti Güney Amerika’nın kuzeyinde yer alan bir devlet. Kuzey’de Karayib Denizi ve Atlas Okyanusu, doğuda Guyana, güneyde Brezilya ve batıda Kolombia ile çevrilidir.
  Darien Körfezi bunlardan en önemlileridir.
  Uzunluğu 2700 km, genişliği 1100 km’dir. En derin yeri Küba-Jamaika arasındadır. Denizi, Atlas Okyanusu’na bağlayan en geniş bölge Meksika ve Küba arasındaki
  Darien Körezi Karayib Denizi’nin en güneydeki noktasını teşkil eder. Panama ve Kolombiya arasına sokulmuştur.
  Yucatan Boğazı’dır. Panama kanalı açıldıktan sonra büyük bir ekonomik önem kazanan Karayip Denizi, Atlas Okyanusu ve Büyük Okyanus arasındaki önemli bir ticaret yolu üzerindedir.
  Panama

  turkceyazi.com sitesinden alınmıştır.
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Karayip Denizi İle İlgili Bilgiler

  Reklam  Amerika Birleşik devletlerinin kıyılarında olan denizin ismidir. Karayip denizi ıssız bir yer olmasından dolayı masallara korsanlı olarak anlatılan bir yerdir. Manzara olarak ise çok güzel yerlerdir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi