Marmara Denizi İle İlgili Bilgiler

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ansiklopedi Bölümünden Marmara Denizi İle İlgili Bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Marmara Denizi İle İlgili Bilgiler

  Reklam  Marmara Denizi İle İlgili Bilgiler

  Forum Alev
  Marmara Denizi İle İlgili Gerekli Bütün Ansiklopedik Bilgiler.

  Marmara Denizi Hakkında Detaylı Bilgiler
  Marmara Bölgesinde sanayi, ticaret, turizm ve tarım gelişmiştir. Bölgedeki en gelişmiş sanayi İstanbul-Bursa-Kocaeli şehirlerinde olmakla birlikte bölgenin diğer yörelerinde de yaygın sanayi faaliyetleri vardır. Başlıca sanayi ürünleri olarak; işlenmiş gıda, dokuma, hazır giyim, çimento, kâğıt, petrokimya ürünleri, beyaz eşya sayılabilir.
  Ekili alanların yaklaşık yarısı buğday olup buğdayı şekerpancarı, mısır ve ayçiçeği izler. Bölge, Türkiye’nin ayçiçeği üretiminin yaklaşık %73′ünü, mısır üretiminin ise yaklaşık %30′unu gerçekleştirir. Bağcılık da hayli gelişmiş olup Tekirdağ, Şarköy, Mürefte, Avşa ve Bozcaada üzüm ve şarapları meşhurdur.
  Yedi coğrafi bölge içinde yükseltisi en az olan bölgedir. Ekili-dikili arazi oranı %30′dur. Ormanlık alan oranı %11,5′tur. Kümes hayvancılığı ve ipek böcekçiliği yaygındır. Nüfus ve nüfus yoğunluğu, göç olma nedeniyle çok yüksektir. Enerji tüketimi ve turizm gelirleri en yüksek bölgedir.
  İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Yalova, Kocaeli tamamen bölge sınırları içinde; Sakarya ve Bilecik’in Karadeniz Bölgesi’nde oprakları olup; Bursa ve Balıkesir’in Ege Bölgesi’nde de toprakları vardır. Çanakkale ilinin topraklarının çok büyük bir bölümü Marmara Bölgesi içinde olup sadece Edremit Körfezi çevresindeki yerleşim yerleri Ege Bölgesi sınırları içinde kalır.
  Marmara bölgesi’nin en büyük kenti İstanbul’dur.
  Yüzölçümü ve nüfusuyla özgür en küçük olan Marmara Bölgesi kenti , Yalova kentidir . En yoğun nüfus buralardadır. Kütahya’nın Domaniç ilçesi diye tabir edilen kuzey bölümü de Marmara bölgesi’ndedir.
  İstanbul, Marmara bölgesinin yoğun nüfuslu olmasında önemli bir rol oynar.
  İl merkezleri baz alındığında Marmara Bölgesinde yer alan iller şunlardır.

  turkceyazi.com sitesinden alınmıştır.
 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Marmara Denizi İle İlgili Bilgiler

  Reklam  marmara bölgesinin en gelişmiş şehri istanbuldur çevresindeki diğer illerde sanayi ticaret gibi alanlarda gelişmiştir turizmin ve diğer ticaret alanlarının çok gelişmiş olması dikkat çekmektedir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi