Köyceğiz Gölü Oluşumu Yapısı Ve Özellikleri İle İlgili Gerekli Tüm Bilgiler

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ansiklopedi Bölümünden Köyceğiz Gölü Oluşumu Yapısı Ve Özellikleri İle İlgili Gerekli Tüm Bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Köyceğiz Gölü Oluşumu Yapısı Ve Özellikleri İle İlgili Gerekli Tüm Bilgiler

  Reklam  Köyceğiz Gölü Oluşumu Yapısı Ve Özellikleri İle İlgili Gerekli Tüm Bilgiler

  Forum Alev
  Köyceğiz Gölü Oluşumu Yapısı Ve Özellikleri İle İlgili Gerekli Tüm Bilgiler

  Köyceğiz Gölü Nasıl Oluştuğu Altta Yazıyor
  Muğla’nın Köyceğiz ilçesindeki Köyceğiz Gölü ve Dalyan kanallarını besleyen Namnam Çayı ve Yuvarlak Çay, yağışların ardından taşıdıkları çeşitli atıklarla çevre kirliliğine sebep oluyor.
  Bilimadamları, acil olarak atık maddeleri tutacak bent veya ızgaralar yapılması gerektiği belirtiyor. Muğla Üniversitesi (MÜ) Ortaca Meslek Yüksekokulu Su Ürünleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Niyazi Özdemir, sularını göl ve Dalyan’a boşaltan bu çayların, yağışların ardından taşıdıkları pisliklerle doğal yaşamı tehdit ettiğini söyledi.
  Çayların dal, yaprak, kum, çakıl ve diğer kirleticiler kanalların dibini doldurduğunu anlatan Prof. Dr. Özdemir, “Ülke turizmi bakımından büyük öneme sahip Köyceğiz Gölü ve Dalyan kanallarının yok olmaması için bu iki çayın mutlaka kontrol altına alınması gerekmektedir. Gölü denize bağlayan 10 kilometrelik kanalların kıyısında, antik kaya mezarları ve Kaunos kenti bulunuyor. Göl ve Dalyan’dan teknelerle, caretta caretta cinsi deniz kaplumbağalarının yaşama ve üreme alanı olan İztuzu sahiline ve denize ulaşılıyor.” dedi. Özdemir, kirliliğin önlenebilmesi için Namnam ve Yuvarlak çaylarına bent kurulması gerektiğinin altını çizerek, “Çayların üzerinde ve göle karıştıkları ağızlarında, atık maddeleri tutabilecek bentler ve ızgaralar yapılmalıdır. Böylelikle kirliliğin geçişi önlenir.” şeklinde konuştu.
  MÜ tarafından Köyceğiz Gölü’nde yapılan bir araştırmaya da işaret eden Niyazi Özdemir, gölün dip yapısının kükürt ve hidrojenle bataklığa dönüştüğünü, fitoplankton patlaması görüldüğünü belirtti. Su altı canlılarının ancak yüzeyde yaşama şansı kaldığını vurgulayan Özdemir, göl ve kanallarda görülen koyu yeşil rengin de dipteki kirlilik göstergesi olduğunu kaydetti
  Köyceğiz Gölü, Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde bulunan bir göldür. 52 km²’lik tatlı su gölüdür. Derinliği 20-60 metre arasında değişir.
  Her türlü tatlı su balığı bulunur. Ayrıca güneyinde nesli tükenmekte olan Nil Kaplumbağası bulunur. Göl içerisinde dört adet irili ufaklı ada mevcuttur. Etrafı dağlarla çevrili olup en yükseği Ölemez Dağı’dır. Sazlıklarla kaplı doğal bir kanalla göl Akdeniz’e bağlanır. Bu tür göllere yani denizle doğal bir kanal vasıtası ile birleşen göllere ayaklı göl adı verilir. Dünyada bu tür göllerin sayısı Köyceğiz Gölü’yle beraber sadece yedi tanedir. Yani dünyadaki doğa harikası yedi ayaklı gölden birisi de Köyceğiz Gölü’dür.
  Köyceğiz Gölü Akdeniz Bölgesi’nin batı ucunda, ilçe hudutları içerisinde, suyu hafif tuzlu ve çevresindeki kaplıcalardan karışan kükürtlü bir göldür. Gölün, önü alüvyonlarla tıkanmış eski bir körfezden türediği sanılmaktadır. Hemen her zaman sakin olan gölde, yılın 8 ayında su kayağı yapılması mümkündür.

  turkceyazi.com sitesinden alınmıştır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Köyceğiz Gölü Oluşumu Yapısı Ve Özellikleri İle İlgili Gerekli Tüm Bilgiler

  Reklam  Tüm turistlerin gerek yerli gerek yabancı herkesin tatil ve turizm için gittikleri mükemmel bir yer olan Köyceğiz ve onun muhteşem gölü.İnsanı dinlendiren ve rahatlatan bir manzarası var.+ Yorum Gönder
köyceğiz gölü oluşumu,  köyceğiz gölünün oluşumu,  köyceğiz gölü nasıl oluşmuştur,  koycegiz golu nasil olustu,  köyceğiz gölü
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi