Ilgaz Dağları ve Özellikleri

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ansiklopedi Bölümünden Ilgaz Dağları ve Özellikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Ilgaz Dağları ve Özellikleri

  Reklam



  Ilgaz Dağları ve Özellikleri

  Forum Alev
  Ilgaz Dağları ve Özellikleri


  ilgaz dagi resimleri.jpg
  Batı Karadeniz bölgesinde güzelliği ile meşhur bir sıradağ.Her tarafı bir başka güzel olan Anadolumuzun en şirin köşelerinden biri olan Ilgaz Dağlarının kuzey sınırını Araç Nehri ve GökırmakNehrinin açtığı vâdiler, doğu sınırını Kızılırmak Vâdisi, güney sınırını Devrez ve Ulusu nehirlerinin vâdileri, batı sınırını ise Büyüksu tayin eder. Dağın doğu-batı istikametindeki uzunluğu 200 km kuzey-güney istikametindeki genişliği ise 60 km’dir.

  ilgaz dagi.jpg

  Kastamonu

  Ilgaz Dağları, batıdan doğuya doğru yükselen ve nadir geçit veren bir dağ silsilesidir.Mevcut geçitlerden en mühimi şimdiki Ankara-Kastamonu karayolunun üzerinden aştığı Ilgaz Dağı geçididir. (1775 m). Batı Karadeniz bölgesindeki dağların en yüksek noktaları Ilgaz Dağlarının doğu bölümü üzerinde toplanmıştır. Bunlar 2587 m yüksekliğindeki ÇokalIlgaz, 2570 m yükseklikteki Ilgaz Haceti ve 2312 m yükseklikteki Hacettepe’dir. Batıda bulunan en yüksek noktası 1980 m ile Kel Tepedir.Ilgazların ortalama yüksekliği 1500 m civârındadır

  ilgaz-daglari.jpg

  Ilgaz Dağları bölgesinde çok ılımlı bir kara iklimi hüküm sürer.İlkbahar ve yaz mevsimleri uzundur. Bölge çok az yağış alır. Bu sebepten dağlar gür olmayan ormanlar ve ağaçlıklarla kaplıdır.Çok zaman yeşil görünür.Güney yamaçları meşe ağaçlıkları, kuzey ve yüksek bölgeler köknar ve ladin ağaçları, batı kesim gürgen ve akasya ağaçları ile kaplı olup, doğu kesimde bozkır alanlar mevcuttur.

  Tabiat güzellikleri ile meşhur olan dağ, yerli ve yabancı turistlerin alâkasını çekip gezilmektedir.




 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Ilgaz Dağları ve Özellikleri

  Reklam



  Karadenizin en güzel ve yalçın dağlarındandır.Gerek gezi gerek tırmanış için ideal bir dağ.Özellikle kış aylarında karlarla kaplı bu dağın güzelliği başka görünüyor.







+ Yorum Gönder
ılgaz dağı,  ılgaz dağı rakım,  ılgaz dağı rakımı,  ılgaz,  Ilgaz Dağı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi