Akarsu Biriktirme Şekilleri Nelerdir?

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ansiklopedi Bölümünden Akarsu Biriktirme Şekilleri Nelerdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Akarsu Biriktirme Şekilleri Nelerdir?

  Reklam  Akarsu Biriktirme Şekilleri Nelerdir?

  Forum Alev
  Akarsu Biriktirme Şekilleri Nelerdir?

  Akarsu Biriktirme Şekilleri

  Akarsular aşındırdıkları maddeleri beraberinde taşır. Yatak eğimleri azaldığında akarsuların aşındırma ve taşıma gücü de azalır. Bu nedenle taşıma güçlerinin azaldığı yerde taşıdıkları maddeleri biriktirirler.

  UYARI : Akarsuların yatak eğimi azaldığında hızları, aşındırma ve taşıma güçleri azalır. Biriktirmedeki, temel etken yatak eğimin azalmasıdır.

  Birikinti Konisi: Yamaçlardan inen akarsular, aşındırdıkları maddeleri eğimin azaldığı eteklerde biriktirir. Yarım koni şeklindeki bu birikimlere birikinti konisi adı verilir. Birikinti konileri zamanla gelişerek verimli tarım alanı durumuna gelebilir.

  Dağ Eteği Ovası: Bir dağın yamaçlarından inen akarsular taşıdıkları maddeleri eğimin azaldığı yerde birikinti konileri şeklinde biriktirirler. Zamanla birikinti konilerinin birleşmesiyle oluşan hafif dalgalı düzlüklere dağ eteği ovası adı verilir.

  Dağ İçi Ovası: Dağlık alanların iç kısımlarında, çevreden gelen akarsuların taşıdıkları maddeleri eğimin azaldığı yerlerde biriktirmesi ile oluşan ovalardır. Türkiye gibi engebeli ülkelerde dağ içi ovaları çok görülür.

  Taban Seviyesi Ovası: Akarsuların taban seviyesine ulaştığı yerlerde, eğimin azalması nedeniyle taşıdığı maddeleri biriktirmesi ile oluşturduğu ovalardır. Bu tür ovalarda akarsular menderesler yaparak akar. Gediz ve Menderes akarsularının aşağı bölümlerindeki ovalar bu türdendir. 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Akarsu Biriktirme Şekilleri Nelerdir?

  Reklam  ülkemizde bu şekilde beliren çoka yer vardır dağ eteğiovası dağ içi ovası ve birikinti ovası sayılabilecek bu akarsuyun bolca olması ve bolca yağış alan yerlerde daha çok görülmektedir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi