Google ve Youtube neden kapalı?

+ Yorum Gönder
Webmaster ve Arama motorları Bölümünden Google ve Youtube neden kapalı? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Google ve Youtube neden kapalı?

  Reklam  Google ve Youtube neden kapalı?

  Forum Alev
  Google ve Youtube neden kapalı?  Ülkemizde son günlerde yaşanan Google hizmetlerine bağlanamama problemi, kullanıcıların İnternet üzerinden sesini yükseltmesine neden oldu. Peki çözüm ne?


  Türkiye'deki İnternet kullanıcıları son günlerde Google'ın Docs, Translate ve Feedburner gibi hizmetlere ulaşamıyordu. Hatta DNS ayarlarını değiştirip YouTube'a girebilen kullanıcılar bile artık meşhur video paylaşım sitesine girememeye başlamıştı.

  Google'ın birçok hizmetine bağlanamayan kullanıcılar, İnternet'te bazı iddialar dillendirmeye başladı.


  google dokuman.jpg

  Bunlardan en dikkat çekici olanı, Bilgi Teknolojileri Kurumu'nun (BTK) Google'ı ban'ladığı iddiası. Yorumlara göre YouTube'a erişimi tamamen durdurmaya çalışan BTK, yanlışlıkla birçok Google servisini banladı. Peki bu hata nasıl oldu?

  Bu Hata Nasıl Meydana Geldi?
  Henüz BTK'dan konuyla ilgili açıklama gelmedi fakat İnternet'te yapılan yorumlara göre, Google'a ait IP adreslerinden 74 ve 209 ile başlayanlardan bir kısmı, problemin merkezini oluşturuyor. Google, kullanıcılarının bazılarını 209 ile başlayan adrese, bazılarını ise 74 ile başlayan adrese yönlendiriyor.


  google translate.jpg

  İddialara göre BTK, YouTube'a IP engellemesi yaparken, diğer bazı servislerin bloke olmasına sebep oldu.

  Çözüm Ne?
  Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net bu konuda kullanıcıların uygulayabileceği çözüm yöntemlerini biraraya getirdi. Öncelikle Türk Telekom DNS'leri haricinde başka bir DNS (Open DNS ya da Google DNS gibi) kullanmanız gerekiyor. Bilgisayarınızın Run (Çalıştır) komutuna CMD yazdığınızda karşınıza gelen ekrana, (Tırnak işaretleri olmadan) "Ping google.com" yazın ve "Enter"a basın. Google hizmetlerinde sorun yaşayan kullanıcılar, ekrana gelen IP adreslerini (Örn: 74.125.43.103), Windows'un içindeki hosts dosyasına eklemeli.

  SDN - http://shiftdelete.net 2. 2
  DOLUNAY
  Özel Üye

  --->: Google ve Youtube neden kapalı?

  Reklam  -Firefox için; Araçlar>Seçenekler>Gelişmiş>Ağ>Ayarlar>Otomatik Vekil sunucusu Ayarları:= http://go.navige.com/

  Diğer Browserlarda benzer şeklide "Otomatik Vekil sunucusu Ayarları" gibi bir seçenek bulup aynı URLyi girebilirsiniz.

  anlatım alıntıdır..


  Alıntı yaptığım sitede bu yöntemin başarılı olduğu söylendi, bende denedim çalışıyor rahatlıkla firefox kullanıcıları bu yöntemi kullanabilir..+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi