Googlebot'u nasıl engellerim?

+ Yorum Gönder
Webmaster ve Arama motorları Bölümünden Googlebot'u nasıl engellerim? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ACİL
  Özel Üye
  Reklam

  Googlebot'u nasıl engellerim?

  Reklam  Googlebot'u nasıl engellerim?

  Forum Alev
  Googlebot'u nasıl engellerim?

  Googlebot'u engelleme
  Google çeşitli kullanıcı-aracıları kullanır. Bir girişin Kullanıcı Aracısı satırında yazan bot adını ekleyerek bu aracılardan istediğinize erişimi engelleyebilirsiniz. Googlebot'u engellerseniz "Googlebot" ile başlayan botların tamamı engellenir.
  • Googlebot: web dizinimizden haber dizinimizden sayfaları tarar
  • Googlebot-Mobile: mobil dizinimiz için sayfaları tarar
  • Googlebot-Image: resim dizinimiz için sayfaları tarar
  • Mediapartners-Google: AdSense içeriğini belirlemek için siteleri tarar. Yalnızca sitenizde AdSense reklamları gösteriyorsanız sitenizi taramak için bu botu kullanırız.
  • Adsbot-Google: AdWords açılış sayfası kalitesini ölçmek için sayfaları tarar. Yalnızca sitenizin tanıtımını yapmak için Google AdWords'ü kullanıyorsanız bu botu kullanırız. Bu bot ve bu botu sitenizin belirli bölümlerine sokmamak için yapabilecekleriniz hakkında daha fazla bilgi edinin.
  Örneğin, Googlebot'u tamamen engellemek için aşağıdaki sözdizimini kullanabilirsiniz:
  Kullanıcı aracısı: Googlebotİzin verme: /Googlebot'a İzin Verme
  Googlebot dışında tüm botlara erişimi kısıtlamak istiyorsanız aşağıdaki sözdizimini kullanabilirsiniz:
  Kullanıcı aracısı: *İzin verme: /Kullanıcı aracısı: Googlebotİzin verme:Googlebot, herkese yönelik olan bağlantıyı değil, kendisine yönelik olan bağlantıyı izler.
  İzin Ver uzantısı
  Googlebot, robots.txt standardının İzin Ver adlı bir uzantısını tanır. Diğer arama motoru botlarının hepsi bu uzantıyı tanımayabilir, bu nedenle bu uzantıyı tanıyıp tanımadıklarını anlamak için ilgilendiğiniz diğer arama motorlarını kontrol edin. İzin Ver satırı, tıpkı İzin Verme satırı gibi çalışır. Tek yapmanız gereken izin vermek istediğiniz bir dizini veya sayfayı listelemektir.
  İzin Verme ve İzin Ver satırlarını birlikte kullanmak isteyebilirsiniz. Örneğin, bir alt dizinde bir tanesi hariç tüm sayfalara erişimi engellemek için aşağıdaki girişleri kullanabilirsiniz:
  Kullanıcı Aracısı: Googlebotİzin verme: /klasor1/İzin ver: /klasor1/dosyam.htmlBu girişler, dosyam.html dışında klasor1 dizinindeki tüm sayfaları engelleyebilir.
  Googlebot'u engelleyip başka bir Google botuna (Googlebot-Mobile gibi) izin vermek isterseniz İzin Ver kuralını kullanarak söz konusu bota erişim izni verebilirsiniz. Örneğin:
  Kullanıcı aracısı: Googlebotİzin verme: /Kullanıcı aracısı: Googlebot-Mobileİzin ver: 2. 2
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Googlebot'u nasıl engellerim?

  Reklam  bir çeşit casus diyelim Googlebot, Google tarafından kullanılan bir arama bot'udur. Bu bot web'deki dökümanları toplar ve Google Arama Motoru için aranabilir bir içerik listesi oluşturur+ Yorum Gönder
adwords botu engelle
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi