Site Haritası dosyası nedir ve neden bir Site Haritası dosyamın olması gerekir?

+ Yorum Gönder
Webmaster ve Arama motorları Bölümünden Site Haritası dosyası nedir ve neden bir Site Haritası dosyamın olması gerekir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ACİL
  Özel Üye
  Reklam

  Site Haritası dosyası nedir ve neden bir Site Haritası dosyamın olması gerekir?

  Reklam  Site Haritası dosyası nedir ve neden bir Site Haritası dosyamın olması gerekir?

  Forum Alev
  Site Haritası dosyası nedir ve neden bir Site Haritası dosyamın olması gerekir?

  Bir Site Haritası dosyası sitenizde bulunan sayfalarınız hakkında bize bilgi vermenizi ve hangi sayfaların sizin için en önemli sayfalar olduğu ve bu sayfaların ne sıklıkta değiştiği hakkında bilgilenmemizi sağlar. Bir Site Haritası dosyası göndererek işlemlerin tarama/dizin oluşturma işlemlerinin ilk bölümünün kontrol edebilirsiniz; diğer bir deyişle sayfaları saptadığımız aşamayı denetleyebilirsiniz.
  Bu, özellikle sitenizin dinamik bir içeriğinin olması ve aşağıdaki bağlantılarla kolayca araştırılamayan sayfalar veya yeni ve çok az bağlantı içermesi durumunda yararlı olabilir.
  Site Haritaları, sayfalarınızın araştırılmasını hızlandırır. Bu durum sayfalarınızın dizininin oluşturulması ve taranmasında önemli bir ilk adımdır ancak, tarama/dizin oluşturma işlemlerini etkileyen daha birçok faktör bulunmaktadır. Site Haritaları, bize sayfalarınız (hangi sayfaların önemli olduğu, sayfaların ne sıklıkta değiştiği) hakkında bilgi vermenizi sağlar ve böylece sonraki adımlara katkıda bulunmuş olursunuz. Diğer faktörler arasında, kaç sitenin sitenize bağlantı sağladığı, farklı ve uygun bir içeriğinizin olup olmadığı, sayfalarınızın başarıyla taranıp tarayamayacağımızve web yöneticisi yönergelerinde özetlenen tüm ayrıntılar bulunmaktadır.
  Bir Site Haritası, sitenize ek bir görünüm sağlar (tıpkı ana sayfanızda ve HTML site haritasında olduğu gibi). Bu program web taramasında uyguladığımız normal yöntemlerin yerine geçmez. Bu programı kullanın veya kullanmayın Google, sitelerinizi eskiden olduğu gibi araştırır ve dizin oluşturur. Siteler bu hizmeti kullandıkları için cezalandırılmaz. URL'lerinizin dizinimize eklenip eklenmeyeceği veya taranıp taranmayacağı ya da bu işlemlerin ne zaman yapılacağı konusunda tahminde bulunamayız veya garanti veremeyiz. Zamanla, işlemlerimizi hassaslaştırdıkça ve web yöneticilerinin ihtiyaçlarını daha iyi anladıkça dizin oluşturma kapsamının artacağını ve süresinin kısalacağını düşünüyoruz.
  Site Haritanızı oluşturduktan sonra Google bunu Site Haritaları hesabınıza ekleyebilir ve sitenizde değişiklik yaparken Site Haritanızı da güncelleyebilirsiniz. 2. 2
  ACİL
  Özel Üye

  --->: Site Haritası dosyası nedir ve neden bir Site Haritası dosyamın olması gerekir?

  Reklam  Site haritası neler içerebilir?

  Herhangi bir biçimdeki site haritaları için şunları göz önünde bulundurmanız gerekir:
  • Site haritası, bir URL listesi veya site haritası listesi içerebilir.
  • Site Haritanızda diğer site haritalarının bir listesi varsa o listeyi site haritası dizin dosyası olarak kaydetmeniz ve söz konusu dosya türü için sağlanan XML biçimini kullanmanız gerekir. Bir site haritası dizin dosyasında 1.000'den fazla site haritası listelenemez.
  • Bir site haritası dosyası en fazla 50.000 URL içerebilir ve sıkıştırılmamış hali 10 MB'den büyük olamaz. Boyutu bundan büyükse site haritanızı birkaç küçük site haritasına bölmenizi öneririz. Bu sınırlamalar, web sunucunuzun Google'a büyük dosyalar sunması nedeniyle aşırı yüklenmesini önlemeye yardımcı olur.
  • Tüm URL'leri aynı söz dizimini kullanarak belirtin. Örneğin, sitenizin yerini http://www.ornek.com.tr/ olarak belirtirseniz, URL listenizin http://ornek.com.tr/ ile başlayan URL'ler içermemesi gerekir. Ayrıca, sitenizin yerini http://ornek.com.tr/ olarak belirtirseniz, URL listenizin http://www.ornek.com.tr/ ile başlayan URL'ler içermemesi gerekir.
  • URL'lere oturum kimliği eklemeyin.
  • Site haritası URL'si, üzerinde yer aldığı web sunucusu tarafından okunabilirlik için kodlanmalıdır. Ayrıca, yalnızca ASCII karakterleri içerebilir. Büyük ASCII karakterlerini, belirli denetim kodlarını veya * ve {} gibi özel karakterleri içeremez. Site haritanızın URL'si bu karakterleri içeriyorsa, site haritanızı eklemeyi denediğinizde hata alırsınız.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi