Muvazzaflık Dönemi

+ Yorum Gönder
Erkeklere Özel ve Asker Ocağı Bölümünden Muvazzaflık Dönemi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Muvazzaflık Dönemi

  Reklam  Muvazzaflık Dönemi

  Forum Alev
  MUVAZZAFLIK DÖNEMİ
  sInIflandIrma
  Son yoklaması yapılanların tertip edilecekleri kuvvet komutanlıkları Askeralma Dairesi Başkanlığınca bilgisayar ortamında şifreli kayıtlar üzerinden rasgele erişim sistemiyle, sınıfları, branşları ve eğitim merkezleri ile celp grupları ise ayrılmış bulundukları Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığınca belirlenir.
  celp dönemlerİ
  Erbaş ve er statüsündeki yükümlüler yılda dört celp sekiz grup olmak üzere silah altına alınırlar.
  Şubat Celbi;
  • Birinci grup : 21-25 Şubat
  • İkinci grup : 02-04 Nisan
  Mayıs Celbi;
  • Birinci grup : 21-25 Mayıs
  • İkinci grup : 02-05 Temmuz
  Ağustos Celbi;
  • Birinci grup : 20-24 Ağustos
  • İkinci grup : 01-03 Ekim
  Kasım Celbi;
  • Birinci grup : 19-23 Kasım
  • İkinci grup :02-04 Ocak
  Askerlik şubelerinin müteakip yıl hangi celp döneminde sevk yapacakları her yıl aralık ayında Askeralma Dairesi Başkanlığınca belirlenir.

  YASAL SÜRESİ İÇERİSİNDE YOKLAMASINI YAPTIRAN VE HERHANGİ BİR ERTELEME TALEBİNDE BULUNMAYAN YÜKÜMLÜLERİN YOKLAMA TARİHLERİNE GÖRE TABİ OLDUKLARI CELP DÖNEMLERİ (ÖRNEKTİR)

  SON YOKLAMA TARİHİŞUBESİNİN CELP DÖNEMİSEVK EDİLECEĞİ CELP DÖNEMİ (MUHTEMEL)01 TEMMUZ - 31 EKİM ŞUBAT ŞUBAT MAYIS MAYIS AĞUSTOS AĞUSTOS KASIM KASIM 1 KASIM - 31 ARALIK ŞUBAT MAYIS MAYIS MAYIS AĞUSTOS AĞUSTOS KASIM KASIM 02 OCAK - 30 HAZİRAN ŞUBAT KASIM MAYIS KASIM AĞUSTOS KASIM KASIM KASIM *SEVK EDİLECEKLERİ CELP TARİHLERİ MUHTEMEL CELP DÖNEMLERİDİR. YÜKÜMLÜLER SEVKE TABİ OLDUKLARI KESİNCELP DÖNEMLERİNİ KAYITLI BULUNDUKLARI ASKERLİK ŞUBELERİNDEN ÖĞRENEBİLİRLER.

  hİzmet süresİ
  Erbaş ve er statüsünde sevk edilen yükümlülerin hizmet süresi 15 aydır.
  sevk
  Yukarıda belirtilen dönemlerden birinde adınıza ve adresinize çıkartılan “askerliğe sevk için çağrı tebligatı”nda belirtilen tarihte sevk için askerlik şubesinde hazır bulununuz. Belirtilen tarihte askerlik şubesinde hazır bulunmayanlar bakaya suçu işlemiş kabul edilirler. Bu gibiler muvazzaf hizmetleri sırasında birliklerince askeri mahkemeye verilirler. Bakaya suçundan ağır hapis cezasına çarptırılanlar da son yoklama bölümünde açıklanan müeyyidelerle karşı karşıya kalabilirler.
  Askerlik hizmeti süresince gerekli olacak malzemeler (palaska, bot, iç çamaşırı vb) eğitim merkezi tarafından sizlere verilecektir. Bu nedenle söz konusu malzemeleri eğitim merkezine katılmadan önce, askerî malzeme satan ticari kuruluşlardan almanıza gerek bulunmamaktadır.
  Temel eğitiminizi tamamladıktan sonra kalan askerlik hizmetinizi tamamlayacağınız birlik ve kurumlara dağıtımınız ayrılmış olduğunuz kuvvet komutanlığınca bilgisayar ortamında yapılacaktır. Bu birlik ve kurumlarda, yurt savunması ile ilgili konuların yanında disiplinli çalışmayı, yardımlaşmayı, zor şartlar altında mücadele etmeyi, arkadaşlığı öğrenecek ve sivil yaşamınızda da geçerli olabilecek bir meslek veya beceri de kazanabileceksiniz.
  erken sevk
  Mazeretleri nedeniyle tâbi olduğu celp döneminden önce silâh altına alınmak isteyen yükümlülerin bu talepleri celp plânlamasını bozmamak, emsalleri önceki celp dönmelerinde sevk edilmiş olmak, mazereti bulunmak ve yaşlı doğumlulara öncelik verilmek kaydıyla MSB Askeralma Dairesi başkanlığınca kabul edilmektedir. Erken sevk talebinde bulunacaklar;

  a. Kendilerinin bizzat imzaladıkları mazeretlerini belirtir dilekçe,
  b. Askerlik Durum Belgesi, (Askerlik Şubesinden alınacak)
  c. Varsa mazeretlerine ait belgelerini,

  aşağıdaki tarihlerde “Askeralma Dairesi Başkanlığı 06100 Bakanlıklar/Ankara” adresine posta ile veya bizzat veya bir yakınları vasıtasıyla başvuracaklardır.

  Başvuru tarihleri;
  a. Şubat Celbi : 01-31 Aralık b. Mayıs Celbi : 01-31 Mart c. Ağustos Celbi : 01-30 Haziran ç. Kasım Celbi : 01-29 Eylül


  Erken sevk talebi kabul edilenlerin sınıf ve eğitim merkezleri talep ettikleri celp döneminde, birlikte sevke tâbi oldukları yükümlülerle birlikte açıklanmaktadır.
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Muvazzaflık Dönemi

  Reklam  Muvazzaflık askerlik dönemi gelen kişilerin askere alınan dönem ile askerlik sonuna kadar geçen döneme verilen addır Muvazzaflık dört celp döneminden oluşur+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi