İstiklal Madalyası Tarihçesi Ve Tanımı

+ Yorum Gönder
Erkeklere Özel ve Asker Ocağı Bölümünden İstiklal Madalyası Tarihçesi Ve Tanımı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  İstiklal Madalyası Tarihçesi Ve Tanımı

  Reklam  İstiklal Madalyası Tarihçesi Ve Tanımı

  Forum Alev
  İSTİKLAL MADALYASI TARİHÇESİ ve TANIMIMadalyaların büyük hallerini görmek için resimlere çift tıklayın , eski hallerine döndürmek için tek tıklayın !.


  VERİLİŞ MAKSADIİstiklâl uğruna gerek cephede gerekse cephe gerisinde mücadele ederek hamaset ve fedakarlık gösterenler için 66 Sayılı Kanunla çıkartılmış, 869 Sayılı Kanun ile Madalyanın kimlere verileceği yeniden düzenlenmiştir.KİMLERE VERİLECEĞİİstiklâl (Kurtuluş) Savaşında yararlılıkları görülen Sivil, Asker, TBMM üyelerine ve Şehit olanların Kanuni mirasçılarına verilmiştir. KİM TARAFINDAN TEKLİF EDİLECEĞİBirlik Komutanlıkları, TBMM ve MSB.lığınca tarafından teklif edilmiştir. BELGEYİ ONAYLAYAN MAKAM1 KASIM 1926 tarihine kadar müracaat edenlere belge TBMM’ce, bu tarihten sonra askerlere 2597 Sayılı Kanun gereğince MSB’lığınca verilmiştir.HANGİ TARİHTE KİM TARAFINDAN ÇIKARILDIĞI29 KASIM 1920 tarihinde 66 Sayılı Kanuna göre TBMM’ce çıkartılmıştır. YAPILDIĞI MATERYAL VE BOYUTLARIPirinç – Çap : 35 x 40 mm, Ağırlık : 15.55 gr.SEMBOLÜN ANLAMIÖn yüzünde doğan güneş içinde TBMM’nin 23 NİSAN 1920 de toplandığı tarihi bina, dünya haritası, kağnı resmi, 23 NİSAN 1336 yazısı. Arka yüzünde Ay Yıldız içinde Türkiye haritası 1 T.Sani 1338 yazılıdır.TAKILDIĞI YERSağ Göğüs Üzerine takılır. (Dış Ülkelerde görevli Büyük elçi ve konsoloslarda ise frak (elbise) üzerine sağ göğüse takılır.)KURDELANIN ÖZELLİĞİ Cephede fiilen çarpışanlara Kırmızı, o tarihlerde TBMM üyelerine yeşil Cephe gerisinde görev alanlara Beyaz, hem TBMM üyesi olup hem de Cephede görev alanlara ise Yeşil-Kırmızı kurdele verilmiştir. 869 Sayılı Kanun ile Ordu mensuplarının Madalya Kurdele rengi kırmızı ile değiştirilmiştir. KULLANIM SÜRESİKanuni mirasçılarına intikal (devir) eder.İNTİKAL (DEVİR) ETTİREN MAKAMMSB ASAL D.Bşk.lığınca 525 Sayılı Kanun gereğince İntikal (devir) işlemi yapılmaktadır.

  TEMİN ŞEKLİMSB ASAL D.Bşk.lığına yazılı müracaatla.

  İLETİŞİM HATTI

  MSB ASAL D.BŞK.LIĞI

  LOJ.VE İD.Ş.MD.LÜĞÜ

  BAKANLIKLAR/ANKARA
  TEL:0 312 402 34 30 FAKS:0 312 417 76 33
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: İstiklal Madalyası Tarihçesi Ve Tanımı

  Reklam  İstiklâl Madalyası'nın ön yüzünün üst kısmında; ilk TBMM binası yer alır. Binanın sağında ve solundaki cami ve ev görüntüleri, dönemin Ankara'sını gösterir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi