Askerde Temizlik

+ Yorum Gönder
Erkeklere Özel ve Asker Ocağı Bölümünden Askerde Temizlik ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Heroes*
  Emekli
  Reklam

  Askerde Temizlik

  Reklam  Askerde Temizlik

  Forum Alev
  Vücut Temizliği
  Saç vs.
  Saçlarinizi "subay trasi" denilen seviyede tutmaniz lazim. Özellikle kepten tasan kisimlari kontrol ediyorlar. Sakal ve biyik yasak.
  Koltuk alti ve etek trasi da mecburi. Normal askerlerde Cuma ögleden sonraki "bakim zamaninda" bunlari da kontrol ediyorlar. Dövizlilerde yapmadilar ama bu batarya komutaninizin insiyatifine kalmis. Bir Persembe aksami ertesi gün etek trasi muayanesi olacak dedikodusu çikti (askerde en yaygin sey her konuda dedikodu çikmasi), panik halinde helalara hücum oldu, ama arkasindan birsey çikmadi. Siz yine de tedbirli olun.


  Günlük temizliginiz
  Yatakhane binalarinda her katta asagi yukari 250 kisi kaliyor. Hepsi calisir durumda oldugu zaman 9 tane hela var, 20'ye yakinda musluk. Bazi katlarda gercekten lavabo var, bazilarinda ise musluklarin önünde ortak bir yalak var. Eger trasinizi makinayla oluyorsaniz (her gün tras olmak mecburi) musluk önünde harcayacaginiz vakit azalir. Kisacasi, burada gergin ve hengameli bir ortama hazir olun.
  Sicak su yok. Yazin sorun olmaz ama kisin biraz mesele tabii. Bir de jiletle tras olanlara biraz daha zahmet. Musluklarda birer kalip el sabunu var, ama mantar geçme ihtimaline karsi kendi sabununuzu kullanmaniz daha dogru olur. Suyun cok kullanildigi saatlerde yatakhanelerin ust katlarina su yetmeyebilir.

  Olur ya unutmus olaniniz vardir: Helalar "alaturka" yani çömelmeyi unutmus olanlarin dizleri biraz zorlaniyor. Mümkün oldugunca terlik yerine postallarinizla girerseniz daha rahat olur, yine mantar tehlikesine karsi..

  Gün boyunca yatakhaneye girmeniz yasak ama o civarda iseniz hela ve lavabolari kullanmaniza izin veriyorlar. Yemekhanelerin önünde musluklar var. Egitim alanlarinda da hela ve musluk var.


  Banyo

  Her manganin haftalik banyo saati var. Komutaninizla birlikte havlu, çamasir ve terliklerinizi alip gidiyorsunuz. Ama gitmek zorunda degilsiniz. Dar bir alanda soyunup, hamama giriyorsunuz. Cüzdaninizi ya komutana ya da banyoya gitmeyen bir arkadasiniza emanet edin, soyunma yerinde birakmayin.
  Her kurnaya iki kisi dusuyor. Su sicak ama on dakika sonra sogutuyorlar ki siz cikin da sirada bekleyenler girsin. Eger Amerika'da baskalarinin yaninda çiplak yikanmaya alismissaniz (olur ya) bir hatirlatma, külotunuzu çikarmak yasak. Onun için isterseniz banyoda kullanmak üzere çabuk kuruyacak sort ***ürün ve onunla banyoya girin.

  Bir de her sabah 5 ile 6 arasinda banyo açik. "Ihtiyac banyosu" deniyor. Erken kalkarsaniz hem daha uzun süre hem de az kalabalikla yikanabilirsiniz. Yalniz banyoya gidip gelirken uniformali olmaniz gerektigini unutmayin.

  Banyodan sonra havlu ve (çöpe atmadiysaniz) islak çamasirlarinizi kurutmak bir mesele. Kogusta açikta birakmak yasak. Geceleyin yatak kenarina, kalorifere falan koyarak kurutmaniz lazim.

  Esya temizligi
  Postallar
  Postallari hergün boyamaniza gerek yok, ama en azindan firçalamaniz iyi olur. Boyamanin bir faydasi boyanin içindeki yagin postali zamanla yumusatmasi ve ayaginizin daha rahat etmesi. Laf postaldan açilmisken, aksamlari küçük bir kilitle ikisini birbirine kilitleyin baskasi almasin veya karistirmasin.

  Çamasir
  Ufak tefek seyleri lavaboda soguk suyla yikayabilirsiniz ama bir gecede kuruyabilmesi lazim. Gündüzleri kogus temizligi sirasinda ortada birakilan hersey atilir. Kalorifer üzeridne kurutulan çoraplarin gece yürüme ihtimali ufak da olsa var.
  Fazla çamasirlarinizi saklamak için kantinden Temiz Çamasir Torbasi alip bunu dolabinizda tutabilirsiniz. Bu torba içinde durdugu müddetce atilma tehlikesi yok.

  Sehirde imkaniniz varsa (tanidik falan) izinli çiktiginiz zaman yikatabilirsiniz. Ama çamasir yikama isine fazla bel baglamayin.


  Üniforma
  Bir ay boyunca ayni üniformayi giyeceksiniz. Yikama imkani da yok. Ancak kendinizin dikemeyecegi yirtik, sökük olursa belki degistirebilirsiniz. Normal süre acemilerin ve kadrolarin hallerine bakip sükredin. Ama görünür kirlerden temizlemek, sökükleri dikmek zorundasiniz.

  Yatak
  Yataginizi manga komutaninizin göstermis oldugu sekilde yapmaniz lazim. Bu oldukca degisik bir battaniye katlama yöntemi. Her sabah çarsaflarinizin gergin olmasina dikkat edeceksiniz. Bir çare alttaki çarsafi dösege çengelli igne ile tutturmak. Ayni sekilde battaniyeye sardiginiz çarsafi da çengelli igneyle tutturursaniz sabah yatak düzeltmeden vakit kazanirsiniz. (Bu isleri yaparken yer ve zaman darligini unutmayin.)
  Bizim dönemin ortasinda bir defa çarsaflar degistirildi.

  Yemekhane vs.
  Nöbetler kisminda göreceginiz gibi, kap kacak temizligi açisindan gönlünüzü genis tutmaniz gerekiyor. Merak etmeyin bunlardan hasta olmazsiniz, kafaya çok takarsaniz aç kalirsiniz. Yemek yedikten sonra masadaki bir süngerle kendi kisminizi silmeniz gerekiyor. Bu çesit temizlige belki kebapcilardan aliskin olabilirsiniz. :-)
  Kantinden çay aldiginiz zaman bardaklar söyle bir suya daldirilip çikarilarak temizleniyor. Ama sivil hayatta gittiginiz kahvelerde de farkli degil.

  Mintika
  Burasi sizin manga olarak temizlemekle görevli oldugunuz açik bir yer. Her sabah ve aksam mintikaniza gidip temizlik yapacaksiniz. Bu da yerdeki izmaritleri, kagitlari falan toplayip çöp kovalarini dökmekten ibaret. Bazen suyla firçalanacak yerler oluyor. Askerin çogu birsey yapmadan ayakta dikiliyor. Yapacak sey de olmayabilir ama hep ayni insanlar temizligi yapinca tartisma falan çikiyor. Biraz düsünceli olmakta fayda var.
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Askerde Temizlik

  Reklam  askerin en büyük remizliği mıntıkadır yani bulunduğun askerlik yaptığın çevrenin temizliği kağıt yaprak taş toprak nevarsa toplatırla adama hemde akşama kadar sürebilir işin yoksa mıntıka :)+ Yorum Gönder
askerde çamaşır yıkama,  askerde etek traşı,  askerde temizlik
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi