Tek Tip Askerlik Yasası

+ Yorum Gönder
Erkeklere Özel ve Asker Ocağı Bölümünden Tek Tip Askerlik Yasası ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Heroes*
  Emekli
  Reklam

  Tek Tip Askerlik Yasası

  Reklam  Tek Tip Askerlik Yasası

  Forum Alev
  Tek Tip Askerlik En Geç Bir Aya Kadar Açıklanacaktır.

  Bazı arkadaşlar birkaç yıl sonra olur diyor, sorarım size bir yıl sonraki işi başbuğ bu günden söylermi?

  Başbuğ tek tip askerliği söyleyebilmek için fırsat kolluyordu zaten adama bu konuda soru sorulmadığı halde lafın arasına katıp açıkladı.

  Varsayalım bir sene sonra olacak bu uygulama, bugünden söylenir mi millete;

  Şimdi ben 15 ay askere gidecek adam olsam ne yaparım, zaten süre kısalacak herkese eşit olacak bir sene bekleyeyim demez miyim?

  Kısa dönem veya paralı yapacaklar Üniversite mezunları askerlik şubesinin önünde kuyruk olmaz mı, sonra askerlik şubeleri bu senenin celpleri dolu seneye gel demez mi?

  Üniversite mezunları ortalığı karıştırmaz mı?

  Toplumda infial oluşmaz mı?


  Org. İlker Başbuğ, sokaktan geçen herhangi bir kişi değil, Ülkenin en büyük kurumunu temsil ediyor, boş bulunup konuşacak bir adam değil, ne dediyse hepsi bir plan ve niyet çerçevesindeydi.

  Gözden kaçırılan diğer bir konuda;

  Bu kanunla yürürlüğe girecek bir uygulama, peki kanunu kim çıkarır? Genel Kurmay mı?

  Tabi ki meclis ve mecliste çoğunluk olan hükümet çıkartır.

  Aslında Tek Tip askerlik olsun, bedelli askerlik olsun bunların tamamı konusundan çalışma yapan AKP hükümeti ve bu konuda çalışmalarını da tamamlamış durumda.

  Bu çok net olarak hükümetin planı, Genel Kurmayın değil, Genel Kurmay, hükümet prim yapmasın diye sanki kendileri böyle bir hazırlık yapıyormuş havası yaratmak için açıklama yapma gereği hissetmiştir.

  Vecdi Gönül’ün de dediği gibi bu konu meclis iradesindedir ve önemli olan verilecek kanun teklifinin içeriğidir ve bu içeriği Hükümet belirleyecektir.

  Meclis Kanun yaptıktan sonra TSK’ ya uygulamak kalır.

  Gelecek Kanun için Hükümetin aklında iki alternatif plan vardır, bunlardan; hükümetçe asıl istenen 12 ay tek tip askerlik ile eş zamanlı olarak bedelli askerliğin uygulanmasıdır. Bu konuda eğer TSK ile sıkıntılı bir duruma girilirse alternatif olarak tek tip 9 ay askerlik söz konusudur.

  Aslında 12 ay askerlik ile bedelli askerliğin eş zamanlı olarak uygulanması TSK’ nın da işine gelmesine rağmen sırf AKP’ye prim yaptırmama adına sıkıntı çıkartılmaktadır.

  Çok kısa sürede askerlik istemi konusunda kanun teklifi meclis gündemine alınacaktır bu kanun teklifinin içeriği bizim baskılarımızla şekillenecektir.

  Bedelli Askerlik bekleyenlere önemle duyurulur.

  Erdoğan – Başbuğ görüşmesinde yeni bir askerlik formülü üzerinde duruldu.
  Askerliğin “12 ay ve er” olarak yapılması üzerinde duruluyor.

  Terör sorununda ciddi bir mesafe alınırsa birkaç yıl içinde uygulamaya geçilecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un önceki gün gerçekleştirdikleri kritik görüşmenin ardından, yaklaşık 100 bin kişinin beklediği “bedelli askerlik” uygulaması uygun şartların oluşmaması gerekçesiyle dondurulurken, askerlik sistemine ilişkin yeni yapısal düzenlemelerin hızlandırılmasına karar verildi.

  Erdoğan ile Başbuğ’un görüşmesinde tartışılan yeni yapısal sistemin temelini, farklı sürelerdeki askerlik hizmetlerinin kaldırılarak, bir standarda kavuşturulması oluşturuyor. Polis ve öğretmen gibi, belirli meslek gruplarının, sivil olarak askerlik hizmetini yapmasının da gündemde olduğu belirtiliyor. Yapısal düzenlemeler tamamlandıktan sonra bedelli askerlik uygulamasının yeniden gündeme geleceği kaydediliyor. Genelkurmay’ın masasındaki yapısal düzenlemeler iki temel üzerine oturuyor. Bunlardan birincisini, bir süre önce yaşama geçen profesyonel ordu yapılanması oluşturuyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 5, Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı 1 komando tugayı, önümüzdeki temmuz ayında tamamen profesyonelleşerek, bu tarihten itibaren er ve erbaş temin etmeyecek.

  Düzenlemelerin ikinci ayağında ise, yükümlülerin farklı sürelerde askerlik hizmeti yapması bulunuyor. Genelkurmay’ın gündeminde “artıları ve eksileriyle” uzun süredir yer alan çalışma çerçevesinde askerlik hizmet sürelerinin bir standarta kavuşturulması hedefleniyor.

  Erdoğan ile Başbuğ arasında gerçekleşen görüşmeden sonra, hizmet sürelerinin standarda kavuşması ve kamuoyunda “tek tip” askerlik olarak bilinen sistemin hayata geçirilmesi için çalışmaların hızlanacağı belirtiliyor. Mevcut sistemde yükümlüler üç farklı koşulda askerlik hizmetini yapıyor. Üniversite mezunu olmayan yükümlüler 15 ay uzun dönem er olarak askerlik yaparken, üniversite mezunu yükümlüler 12 ay yedek subay ya da 6 ay kısa dönem er olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hizmet ediyor. Çalışmalarda, askerlik hizmetinin “12 ay ve er” olarak yapılması üzerinde ağırlıklı olarak durulduğu, bu sürenin değişebileceği ancak çok kısaltılmasının beklenmediği kaydedildi. Bu formülün, uzun dönem er ve erbaşların görev süresini kısaltacağına dikkat çekilerek, terör sorununda ciddi bir mesafe alınması durumunda birkaç yıl içinde uygulanabileceği, ancak kısa vadede bir adım beklenmemesi gerektiği belirtildi.

  Bu kapsamda, standart süre uygulaması sağlanana kadar uzun dönem askerlik yapan yükümlülere daha fazla maddi destek sağlanabileceği de kaydediliyor.

  ‘Sivil hizmet’ formülü
  Yapısal düzenlemeler çerçevesinde polis ve öğretmen gibi, özellikli bazı meslek kollarındaki yükümlülerin askerlik hizmetini sivil olarak gerçekleştirmesinin de gündeme gelebileceğini de belirtiliyor. İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın önceki gün gazetelere yansıyan, polislerin görev yerlerinde eğitim yapmasına olanak sağlayan düzenleme üzerindeki çalışmalarının da, bu düzenlemelerin ilk işareti olduğu kaydedildi. Ancak, Genelkurmay’ın bu formüle mesafeli olduğu belirtiliyor.

  Polisler askerlik yapmayacak
  İçişleri Bakanlığı, halen emniyet kadrolarında görev yapan ancak askerliğini yapmamış polislerin sorununu çözmek için çalışma başlattı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın açıkladığı çalışmaya göre; polislerin, 1 veya 2 ay temel askerlik eğitiminden sonra polislikle birlikte askerlik yapması sağlanacak.

  Atalay, bu konudaki çalışmanın tamamlandığını söyledi. Polisin askerlik sorununu çözmesi amacıyla alternatifli çalışma yaptığını anlatan Atalay, “Çalışma önümüzdeki günlerde hükümetin görüşüne sunulacak. Halen 40 bin polisimiz bu durumdadır. Bunların çoğu da uzun dönem askerlik yapacak. Bizimse polis eksikliğimiz var. Zaten bu nedenle 20 bin yeni polis alacağız. Bana göre polisler askerlik yapmamalı, aynı eğitimi alıyorlar. Alternatifli çalışma yaptırdım, bu durumdaki polisler 1-2 aylık temel eğitimin ardından askerlik görevini yapabilirler.

  Bu konunun üzerinde ciddi olarak duyuyoruz. Bu konunun zamanlaması konusunda şimdiden bir şey söyleyemem. Önce hükümette kendi aramızda konuşacağız. Sonra da Savunma Bakanlığımızla paylaşacağız. Bizim şu ana kadar Genelkurmay ile bu konuda bir görüşmemiz olmadı” diye konuştu.
 2. 2
  zitgi
  Yeni Üye

  --->: 2010 Tek Tip Askerlik Yasası

  Reklam  tek tip askerlik de neymiş adamın saçı okuyarak dökülmüş dğieri keyiflerde sorumluluk bilinci gelişmemiş kişi ile bu adamı yan yana nasıl koyabiliyorlar allah akıl vermiş düşünün diye bırakın böyle şeylerle ugrasmayı geleceğe bakın hem okuyana haksızlıktır bu okuyan adama iyilik yapacakları zamn tam tersi bir uygulama ... 3. 3
  Yirmiüç
  Yeni Üye
  okuyan babamın hayırına mı okuyor? kendisine okuyor..
  İnşallah çıkarda.. biraz zorluk neymiş görürsünüz.. 5-6 ay askerlik yapıyolar mırın kırın ediyolar.. ne o korktunuzmuuu??? 4. 4
  extasy1233
  Yeni Üye
  sa bende ardahanda askerım ızıne geldım 89/4 tertıp atarsa 110 :D tektıp olursa -214 :D

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi