Zurnada Peşrev Olmaz, Atasözü İle İlgili Hikaye

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Atasözleri Bölümünden Zurnada Peşrev Olmaz, Atasözü İle İlgili Hikaye ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Zurnada Peşrev Olmaz, Atasözü İle İlgili Hikaye

  Reklam  Zurnada Peşrev Olmaz, Atasözü İle İlgili Hikaye

  Forum Alev
  Davul ile zurnayı musikiden saymayan ve küçük gören bir sonradan görme İstanbul' lu, Edirne' de bir düğüne davet edilmiş. Yemekten sonra açık havada yapılan oyun ve eğlenceler sırasında bu hatırlı davetliye, zurnazen başı yaklaşarak sormuş:

  -Çalmamızı arzu ettiğiniz herhangi bir parça var mı?
  Ukala adam, dudak bükmüş:

  -Ayol, kala kala zurnaya mı kaldık. Bunun peşrevi olmaz. Ne nota bilirsiniz ki siz, ne de beste. Sizin çaldıklarınızı ben dinleyemem. İyisi mi, kendiniz çalın oynayın.

  Zurnazen, bu hakaretleri pek içerlemiş. "Görürsün sen efendi" diyerek, en kabiliyetli yamaklarını etrafına toplayıp başlamış çalmaya.
  O çalar, etrafındakiler söylermiş. Ne Itri' si kalmış çalmadık, ne Dede Efendi' si. Sonradan görme bey, ağzı bir karış açık onları uzun uzun dinlemiş. Adamlar, bir besteden bir besteye, bir makamdan bir makama geçtikçe, o da renkten renge geçmiş.

  Bu deyim, hikayedeki anlamının dışında, "insanın kaderini zorlamamasını, ne çıkarsa bahtına razı olması gerektiğini anlatmak için kullanılır.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Zurnada Peşrev Olmaz, Atasözü İle İlgili Hikaye

  Reklam  ben doğru söyleyeni 9 köyden kovarlar dedimmm 3. 3
  Ziyaretçi
  Güzel bilgiler+ Yorum Gönder
zurnada peşrev olmaz hikayesi,  zurnada peşrev olmaz atasözünün hikayesi,  zurnanın hikayesi,  zurna ile ilgili hikaye,  zurnanın hikayesi nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi