Korku ile ilgili atasözleri ve vecizeler

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Atasözleri Bölümünden Korku ile ilgili atasözleri ve vecizeler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  muammer
  Üye
  Reklam

  Korku ile ilgili atasözleri ve vecizeler

  Reklam  Korku ile ilgili atasözleri ve vecizeler

  Forum Alev
  Korku ile ilgili atasözleri ve vecizeler

  Kork Allah`tan korkmayandan: Allah korkusu, öte dünyaya inanan insanları pek çok kötülükten uzak tutar. Çünkü yaptığı kötülüklerin cezasız kalmayacağını bilir ve kolay kolay kötülük yapamaz. Ama insan yüreğinden Allah korkusunu söküp attı mı, şeytanla baş başa kaldı demektir. Artık onun düşünemeyeceği kötülük yoktur, her türlü fenalığı eline fırsat geçti mi kolaylıkla yapar. Bu bakımdan böylelerinden çekinmek, uzak durmak, kendini korumak gereklidir.

  Korku dağları bekletir: 1) Korku varlığını her yerde duyurur. Yapacağı işe karşı verilecek cezadan korkan kimse o işi yapmaktan çekinir. 2) Cezadan veya zulümden kaçan dağlara kaçar, gizlenir, zor da olsa orada yaşamaya çalışır.

  Korkulu rüya (düş) görmektense uyanık yatmak yeğdir (hayırlıdır): Tehlikeli bir işe girişmektense o işin sağlayacağı kazançtan vazgeçmek daha iyidir. Çünkü sonu pek iyi görülmeyen, her gün ha battım ha batacağım korkusu veren işten insana pek hayır gelmez.

  Korkunun ecele faydası yoktur: Kişi korkmakla kendisine gelecek bir kötülüğü önleyemez. Bu sebeple korkuyu sürdürmek yerine gelecek tehlikelere karşı önlem alma yoluna gitmek gereklidir. Çünkü gelecek olan gelecek, olacak olan olacaktır. Üzüntü, korku ise bunu
  önleyemeyecektir. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Korku ile ilgili atasözleri ve vecizeler

  Reklam  İnsan zaman zaman korku duygusunu yaşar. Korku bir manevi duygu olarak da yaşanabilir, bir maddi varlığa karşı da yaşanabilir. Korku duygusunu yenmek için çalışmak gerekir.+ Yorum Gönder
İNGİLİZCE DEYİMLERmlermler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi