Atasözlerinde Kiplerin Kullanımı Ve çeşitleri

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Atasözleri Bölümünden Atasözlerinde Kiplerin Kullanımı Ve çeşitleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Atasözlerinde Kiplerin Kullanımı Ve çeşitleri

  Reklam  Atasözlerinde Kiplerin Kullanımı Ve çeşitleri

  Forum Alev
  Atasözlerinde Kiplerin Kullanımı Ve çeşitleri


  Atasözleri, uzun tarihî bir süreçte oluştuğu ve çağlar boyu geçerli olduğu için genellikle geniş zaman kipiyle kurulmuştur. Doğrudan öğüt veren atasözlerinde emir kipinin kullanıldığı görülmektedir. yküleme ya da rivayet biçiminde söylenen atasözlerinde belirsiz geçmiş zaman kipinin kullanıldığı görülür. Belirli geçmiş zaman ve şimdiki zaman kipleriyle kurulmuş atasözü sayısı oldukça azdır.

  * Geniş Zaman Kipiyle Kurulmuş Atasözleri: Ağır kazan geç kaynar. / Bir başa bir göz yeter. / Boş çuval ayakta durmaz.

  * Belirsiz Geçmiş Zaman Fiiliyle Kurulmuş Atasözleri: İnsanoğlu çiğ süt emmiş. / Yaş yetmiş, iş bitmiş. / Yılan sokan uyumuş, aç kalan uyumamış.

  * Soru Kipiyle Kurulmuş Atasözleri: Akıl olmayınca ne yapsın sakal? / Tok ne bilir aç hâlinden? / Her sakallıyı baban mı sanırsın?

  * İstek Kipiyle Kurulmuş Atasözleri: Ağır git ki yol alasın. / Sabah ola, hayır ola. / Baba malı tez tükenir, evlât gerek kazana.

  * Emir Kipiyle Kurulmuş Atasözleri: Baş kes, yaş kesme. / Önce düşün, sonra söyle. / Bin bilsen de bir bilene danış. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Atasözlerinde Kiplerin Kullanımı Ve çeşitleri

  Reklam  Atasözleri genellikle geniş zamanı belirtir. Geçmişten buyana söylenen atasözleri bazende şimdiki zaman ve emir veren ekleriyle de kullanılmıştır.+ Yorum Gönder
atasözlerinin kipleri ve kişileri,  atasözleri ve kipleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi